Всички сме чували за легендарните братя Ромул и Рем, които са основатели на древния град Рим и са откърмени от вълчица. Познати са ни и историите за Парис - троянецът, спасен от мечка в гората, и за Ахил - за който са полагани специални грижи от майка му Тетида. Но познаваме ли легендата за Авитохол - първият български владетел според Именника на българските ханове? Днес ще се запознаем с митовете около неговата личност.
Още: Какво е сумак и в коя ястия може да го добавим
Още: Не само Бъдни вечер - ето какъв църковен празник е утре
Как български преводач си връща за обидите от Чърчил?
Кой е Авитохол - родоначалникът на българите
Според Именника на българските ханове, Авитохол се счита за първия български владетел, принадлежащ към рода Дуло. Живял е 300 години, но за съжаление този източник не предоставя повече информация за него. Въпреки това, други източници разказват за това лице една легенда - разбира се в 3 различни варианта:
Литовската хроника
Тази колекция от разкази е открита през миналия век и е датирана от XIV-XV век. В нея се разказва за легендарни личности като Кир, Ромул и Рем. Сред тези истории се споменава за "княза мизийски", който бил накърмен и спасен от кошута в гората, след като бил изхвърлен там, за да загине. Тази легенда изглежда е била изключително популярна през вековете, като останала запазена дори от ромейския историк Прокопий Кесарийски.
Още: Как се празнува Коледа в Бразилия?
Още: Бъдни вечер 2024 - традиции, поверия и обичаи
Историята на Прокопий Кесарийски
Той разказва за вълшебна сърна, която показала пътя на утригурите и кутригурите през плитчините на Меотидското езеро.
Най-късната версия
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Изненадайте любимия с най-невероятен мус от черен шоколад
Съществува и по-късна версия, която обединява двете легенди. Тя разказва за легендарен герой, който е бил откърмен от кошута и станал известен по целия свят. Той решава да даде такова име на своя народ, което никой друг не може да изговори - това е било името на българите.
Защо Иван Вазов пише стихотворение в защита на 7 годишно момиче?
Доказателства в подкрепа на тази теза
Разбира се, трите легенди представляват една и съща история, но украсена по различен начин. Задължително трябва да отбележим, че никъде в текстовете не е посочено името на този герой, следователно не можем с пълна сигурност да твърдим, че говорим за Авитохол. Въпреки това, споменаването на утригури и кутригури като племена, а и терминът мизийски, говори за много голяма вероятност за връзка с българската история. Освен това, има още едно сериозно доказателство за тази теория. Името "Авитохол" според някои се състои от две части - "Ави" + "Токо" (сърна + син). Въпреки че това тълкуване не е потвърдено, то подкрепя тезата, че този герой е централна фигура в легендата.
Още: Лекар: Кои храни понижават най-бързо кръвната захар?
Още: Знаете ли как се приспива Коледна звезда?
Авитохол и връзката му с Атила
Най-известната теория, която мнозина от вас със сигурност са чували, е, че Авитохол и Атила на практика са едно и също лице. Има няколко аргумента , в подкрепа на тази хипотеза:
- В 453 година умира Атила - край на управлението на Авитохол според Именника на българските ханове
- Връзката между Ирник и Ернак. Ирник е следващият владетел след Авитохол. Името му е много сходно с името на сина на Атила - Ернак.
- Прокопий Кесарийски съобщава, че Ернак, синът на Атила, има двама сина - Утигур и Кутригур, които дават началото на тези два народа. Всички знаем, че утигурите и кутригурите са в основата за създаването на Стара Велика България на хан Кубрат, който успява да ги обедини в една обща държава.
Проблемът с тази теория изниква от сериозните различия в годините. Тези разминавания вероятно се дължат на свещените цикли, които древните българи използват - от по 30 или 60 години. Въпреки че не можем да потвърдим със сигурност връзката между историята на българите и тази на Атила, явно има твърде много съвпадения между тях. В момента не разполагаме с яснота относно точната връзка между тях, така че се надяваме в следващите години да бъде разбрано повече по въпроса.