Хлябът е в основата на нашите закуски и вечери, на практика няма ден, през който повечето от нас да не посягат към хляба. За съжаление съвременният хляб обикновено няма нищо общо със здравословните и полезни печива на нашите баби. Направено предимно от бяло, рафинирано брашно, не само е лишено от хранителни стойности, но също така осигурява голямо количество калории.
Още: Защо НЕ трябва да убивате паяци?
Още: Номерът на жилището ви определя енергията в дома и семейството ви
Зърнените продукти са важен източник на фибри и витамини, така че не е препоръчително да се отказвате напълно от тях. Особено хората на диета трябва да знаят към кой хляб да посегнат, за да не навредят на фигурата.
3 вида хляб, към които си струва да посегнете, когато сте на диета
Най-здравословният е истинският пълнозърнест хляб, който често се фалшифицира: пълнозърнестият хляб всъщност е хляб от светло брашно, оцветен с карамел, цикория на прах или тъмен малц. За да не се заблудите, винаги проверявайте съставките на етикета. Известно е, че белият хляб и препеченият хляб имат най-ниска хранителна стойност.
Още: Стихотворение на деня, 23 януари, от Елисавета Багряна
Още: Какъв църковен празник е на 23 януари - традиции и обичаи
Какъв хляб си струва да се яде по-често?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
1. Заквасен ръжен хляб
Той е богат на витамини от група В, включително фолиева киселина, и съдържа млечна киселина за подпомагане на храносмилането и предотвратяване на запек. Подпомага пробиотичните бактерии в червата, повишавайки устойчивостта на организма. Наличието на фибри помага дори при най-тежък запек и предотвратява рак на дебелото черво.
Калорично съдържание на ръжен хляб в 100 г: 243 kcal (филийка тежи 35 г и съдържа 80 kcal).
Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет
Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега
2. Пълнозърнест хляб
С добавка на трици, пълнозърнести храни, семена, мак или кимион. Съдържа 5 пъти повече желязо, магнезий, мед и цинк от белия хляб. Той е богат на витамини от група В, витамин Е и фибри. Ускорява метаболизма и отслабването, влияе добре на нервната система и предотвратява рак на червата. Въпреки това, бъдете внимателни, защото високото съдържание на фибри може да причини газове и болки в стомаха. Освен това има повече протеини и калий, така че хората с бъбречна недостатъчност трябва да бъдат внимателни.
Калорична стойност на пълнозърнест хляб в 100 г: 225 kcal (филийката тежи около 70 г, в зависимост от броя и вида на зърната).
3. Хрупкав хляб
Една филия хрупкав хляб съдържа само 25 kcal (филийка обикновен хляб е около 75 kcal, така че 3 пъти повече). Ако обаче обърнем внимание на калоричността на 100 грама от продукта, хрупкавият хляб съдържа два пъти повече калории от традиционния хляб. Хрупкавият хляб, макар и силно обработен, обикновено съдържа фибри, витамини и минерали.
Калорийно съдържание на хрупкав хляб в 100 г: 365 kcal (филийка тежи 7 г и съдържа 25 калории, в зависимост от вида на хляба).