От древността до нас е дошло специално отношение към определени числа. Числото 7 е едно от тях. Може би затова хората решили, че чудесата на света е подходящо да бъдат толкова.
Египетските пирамиди
Пирамидите са единственото чудо от тях, което е оцеляло до днес. Те са и най-древните: възрастта на трите големи пирамиди – на фараоните Хеопс, Хефрен и Микерин, е около пет хиляди години. Най-голямата, Хеопсовата пирамида, е висока 147 метра и е изградена от 2 300 000 варовикови блока, всеки от които тежи около два тона.
Още: Древните египтяни използвали толкова много мед, че замърсили пристанище до пирамидите
От гледна точка на съвременния човек пирамидите са безсмислени - но величествени, красиви и съвършени.
Висящите градини на Семирамида
Според една от легендите, „висящите“ градини в древния Вавилон били построени от царица Семирамида. Те били разположени на широка 4-етажна кула. Всеки етаж бил покрит с дебел слой плодородна почва, в която били засадени не само цветя, но и високи палми и дървета от различни видове. За да поливат тези градини, стотици роби изпомпвали вода от Ефрат.
Храмът на Артемида в Ефес
Още: Разкриха тайната на пирамидите и какво е помогнало да бъдат построени
Древногръцкият храм в град Ефес бил посветен от жителите му на Артемида – богинята на лова и покровителка на града. Строителството продължило 120 години. Красивият храм имал площ над 6 000 квадратни метра, заобиколена от два реда огромни мраморни колони, високи 18 метра. Но в 356 г. пр. Хр. Херострат подпалил храма, за да увековечи името си; и успял, макар и по този грозен начин. Но ефесяните не се примирили със загубата. Те събрали пари и възстановили храма.
През 263 г. готите превзели Ефес и разграбили светилището.
Статуята на Зевс Олимпийски
В V век пр. Хр. град Олимпия бил смятан за свещен в цяла Древна Гърция. Главното светилище на Олимпия бил храмът на върховния бог Зевс със статуя, изработена от великия скулптор Фидий.
Още: Колко древни египетски пирамиди има?
Височината на бога, седнал на трона, достигала 17 метра. Основата била от дърво, а върху нея били поставени изкусно изваяни плочи от слонова кост и злато. Има легенда, че когато Фидий завършил работата си, попитал: „Е, Зевсе, доволен ли си?“ В този момент се чул гръм и мраморният под пред трона се напукал.
Халикарнаският мавзолей
Цар Мавзол, владетел на град Халикарнас в Мала Азия, наредил през 360 г. пр. Хр. да бъде построена гробница, която да стане храм и да му се отдават божествени почести. Гробницата била напълно завършена едва при внука му: голяма правоъгълна сграда с ширина 66, дължина 77 и височина 46 метра.
Мавзолеят оцелял около 1800 години, но днес само древни барелефи и фрагменти от статуи ни напомнят за великото творение на древните архитекти.
Родоският колос
През 305 г. пр. Хр. жителите на остров Родос победили пълководеца Деметрий Полиоркетес и в чест на победата решили да издигнат гигантска статуя на покровителя на острова - бога на Слънцето Хелиос. Родоският скулптор Харес я излял на части и сглобил гигант с височина 35 метра, чиято слава се разнесла из цялото Средиземноморие.
Но 56 години по-късно опустошително земетресение почти унищожило града. Бронзовите парчета лежали на земята около хиляда години, докато арабите, които превзели Родос, не ги продали като отпадъци.
Александрийският фар
Фарът на остров Фарос, който обозначавал входа към пристанището на град Александрия, основан от Александър Велики, е построен през 280 г. пр. Хр. Каменната кула, висока 120 метра, била издигната само за 5 години.
Фарът не само показвал пътя на корабите. В същото време той е бил и крепост, в която е имало значителен гарнизон, запаси от вода и храна. Система от огледала откривала вражески кораби много, преди да се появят в пристанището.
Фарът рухнал през ХІV век. Негови изображения не останали, а само словесни описания на тогавашни съвременници.
---