Инсулиновата резистентност засяга не само проблема, свързан с трудностите от при разпознаване на инсулина от страна на клетките в мускулите, мазнините и черния дроб, но и този, че често остава неразпозната от пациентите, които търсят късно лекарска помощ, а инсулиновата резистентност играе роля при развитието на захарен диабет тип 2 и често е негов предвестник. Това прави правилната, ранна и своевременна диагностика важна за превенция на заболяването и всички, произтичащи от него усложнения, както и за превенция на диабета. Сред най-важните стъпки, които пациентът с инсулинова резистентност може да предприеме, е лекарската консултация и тази с диетолог, тъй като заболяването е пряко зависимо от начина на хранене. Правилно съставеното меню може да помогне за подобряване на здравословното състояние, а грешките в хранителния режим усложняват положението на пациента.
Инсулинът, хормон, произвеждан от панкреаса, чиято основна роля е регулиране на нивата на кръвната захар, е хормонът, който най-често е свързан с натрупването на килограми и с наднорменото тегло. Хората с инсулинова резистентност обикновено посещават лекар или диетолог именно с оплакване, свързано с неконтролируемо напълняване, след което се разкрива недиагностицирана до момента инсулинова резистентност. Именно диетологът е специалистът, който може в значителна степен да помогне на пациент с това заболяване, запознавайки го с правилния начин на хранене, забранените храни при инсулинова резистентност и необходимостта от промяна в дневното меню.
Групи, застрашени от развитие на инсулинова резистентност
Още: Лекар: Тези плодове връщат баланса на хормоните и укрепват щитовидната жлеза
Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
Сред рисковите фактори, водещи пациентите до развитие на това заболяване и необходимост да обсъждат забранените храни при инсулинова резистентност с диетолог и да предприемат мерки по отношение на здравето си, са:
- хипертония,
- високи нива на лошия холестерол в кръвта,
- гестационен диабет,
- сърдечно-съдови заболявания,
- поликистозни яйчници,
- липса на адекватна физическа активност,
- наследствени фактори,
- наднормено тегло и др.
Ако попадате в рискова група за развитие на инсулинова резистентност и имате сериозни опасения, че ви грози това заболяване, добра идея е да се осъществи консултация с диетолог относно забранените храни при инсулинова резистентност, за да се направи дневно меню, което да минимизира риска от заболяването, а не да се предприеме тази стъпка едва след диагностицирането му.
Още: Трябва ли да се пълни догоре с гориво резервоарът на колата през зимата
Още: Защо се смята, че бирената мая помага за силен имунитет
Още: Строго забранени храни при подагра – отпишете ги от менюто си
Още: Какъв църковен празник е на 22 януари - традиции и обичаи
Още: Уж е супа топчета по турски, но пасва и на нашия вкус
Кои са забранените храни при инсулинова резистентност?
- Опаковани храни и полуфабрикати
Проблемът, свързан с тях, е, че съдържат много скрити захар и сол, които са бяла отрова и които са особено неблагоприятни както за теглото, така и за инсулиновата резистентност. Храната на тези пациенти следва да е прясна, свежа, непреработена.
- Месо особен мазно такова, млечни продукти с висока масленост
Още: Кои храни помагат за вдигане на ниския хемоглобин
Мазното месо и млечни продукти съдържат наситени и трансмазнини, които могат да повишат инсулиновата резистентност. Пациентите с това заболяване следва да ги избягват и/или да ги ограничат и заменят с постни меса, риба и растителни източници на протеини.
- Сладки напитки – сокове, газирани безалкохолни напитки
Страдащите от инсулинова резистентност е добре да пият неподсладен чай, вода и фрешове без добавена захар. Всякакви уж натурални сокове, студен чай в бутилка, нектари, компоти, газирани напитки са пълни със захар, консерванти и оцветители, които влошават състоянието на страдащите от инсулинова резистентност и са предразполагащ фактор за изява на клиничните признаци на заболяването.
- Бързи въглехидрати
Тук следва да споменем едни от най-любимите храни на българите – тестени закуски, хляб, сладки изкушения от тесто, храни на основата на бяло брашно, но те далеч не са единствените. Бързи въглехидрати се съдържат и в някои зеленчуци, което налага по-задълбочени познания по темата от страна на пациента и/или помощ от диетолог по въпроса за забранените храни при инсулинова резистентност.
Макар да не е храна, в този списък ще включим и алкохолът, тъй като той не само съдържа много захар особено ако е сладък, но и като цяло е калоричен и вреден при затлъстяване и особено неблагоприятен за хората, страдащи от инсулинова резистентност или с висок риск от развитие на такава.
Кои храни са най-подходящи за пациентите с инсулинова резистентност?
Освен кои са забранените храни при инсулинова резистентност е важно да се знае и кои храни пациентите могат да хапват в щедри количества. Сред тях са зеленчуци и плодове с нисък гликемичен индекс, варивата като леща, грах, боб, нахут, които са особен ценни за пациентите с инсулинова резистентност, обезмаслени млечни продукти и такива с ниска масленост, храни, богати на фибри, пълнозърнести храни, пилешко месо и риба.
Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.
източник: https://www.niddk.nih.gov/health-information/diabetes/overview/what-is-diabetes/prediabetes-insulin-resistance
https://www.webmd.com/diabetes/diabetes-insulin-resistance-diet