Китайската кухня е неразделна част от културата на Китай. Тя е древна, разнообразна, вкусна и нестандартна. Ако желаете да приготвите автентични китайски ястия, първо следва да се сдобиете с ключови подправки, специфични за китайската кухня, и да се научите да ги употребявате правилно. Китайските кулинарни майстори слагат подправките в последната минута, преди да свалят ястието от огъня, или веднага след свалянето му.
Кои са тайните на китайските майстори за приготвяне на апетитна храна?
- Китайските майстори прибавят бира към сместа за паниране, за да бъде крехко месото.
- Преди да изпържат месото, китайците го заливат с топла подсладена вода, за да не става сухо и да съхрани свежестта и сочността си.
- Когато пържат зеленчуци, го правят за съвсем кратко и в отделни съдове за всеки вид зеленчук. Така съхраняват автентичния вкус и аромат на всеки от тях.
- Използват чугунени съдове за приготвяне на храната.
- Поръсват рибата с джинджифил, за да премахнат миризмата на тиня.
Ключови подправки, с които е важно да се снабдите:
- Лек соев сос. Той е по-солен от обикновения, по-светъл на цвят и по-специфичен на вкус. Когато го избирате, търсете надпис Sheng Chou, а не „лайт“, което е съвсем различно.
- Чинкианг оцет или черен оцет. Вкусът му е специфичен – богат, тръпчив, с ферментирал малцов вкус и дървесен характер.
- Вино „шао-шинг“ – вид оризово вино, чиито цвят е кафяв, а вкус – пикантен. Придава дълбочина на вкуса на ястието. Използва се в почти всички ястия, включително при приготвяне на марината. Предпочитайте марки, които не съдържат сол, както и имайте предвид, че съдържа процент алкохол.
- Фъстъчено масло. Китайските кулинари го използват не само за сладки храни, но и за пържени картофи и зеленчуци вместо друг вид мазнина. Избирайте китайско фъстъчено масло, което по-специфично от останалите брандове.
- Препечено сусамово масло. Добавят го в края на готвенето, тъй като не е издръжливо на високи температури и не е подходящо за пържене. Придава уникален аромат и вкус на ястията.
- Сушени гъби. Те са неразделна част от китайската кухня. Използват се в много от китайските ястия, както и за добавяне на дълбочина на приготвяните бульони.
- Съчуански пипер. Прилича на черния пипер, който познаваме. Предпочитат го на зърна, а не млян, за да са по-наситени и съхранени вкусът и ароматът му.
- Специфична китайска подправка, съдържаща 5 различни подправки – анасон, карамфил, китайска канела, пипер и семена от копър. Придава на ястията перфектно балансиран вкус между люто, сладко, кисело и пикантно.
- Ферментирал черен боб. Добавя на ястията леко горчи и приятно солен вкус.
Постарайте се да си осигурите оригиналните подправки. Макар че понякога е изкушаващо да замените съставките с по-лесни за набавяне алтернативни, за да получите наистина автентичен вкус на китайска кухня, не го правете.