Гладът е тази “светлинка”, която ни подсказва, че тялото ни има нужда от храна. Много често обаче нуждата от вода или емоционалното хранене се бъркат с реалното чувство за глад. Под влияние на емоциите ние доста често прибягваме към вредни и калорични храни без действително да сме гладни. Тези заблуждаващи усещания може да доведат до покачване на килограми и ежедневно приемане на ненужни по-големи количества калории без обаче да ни снабдяват с полезни хранителни вещества.
Именно поради тази причина е много важно да опознаете тялото си и да се информирате относно различните видове глад и какви чувства пораждат те у нас. По този начин ще ви е много по-лесно да се храните балансирано, да контролирате килограмите си и следователно да сте в добро здраве и форма.
А в следващите редове ще ви представим с по няколко изречение и кои са отделните видове глад.
Гладът под контрол. Прости начини да намалим апетита
Видове глад
Гладът на сетивата - очите, устата и носа
Със сигурност ви се е случвало да видите дадена храна, която изглежда изключително вкусно и дори и да не сте гладни - да си хапнете от нея. Същото се отнася и когато тя има такъв примамлив аромат. Сетивата ви изпращат сигнали до мозъка, които ви доставят удоволствие и вие веднага започвате да се чувствате “гладни”, за да може да вкусите тази храна. Този вид глад се смята за най-труден за контролиране.
Гладът на стомаха
Стомахът ми вече “къркори” или стърже - “умирам от глад” - всеки е изричал някоя от фразите, за да покаже, че съвсем скоро трябва да хапне нещо и има нужда от храна. Звуците на стомаха в действителност показват, че той е празен, но това не задължително означава, че сме гладни.
Празният стомах не е аларма, която ви напомня, че трябва веднага да ядете и сте гладни. Той издава звуци, защото не е получил храна в определен момент.
Ето защо не трябва да изчаквате глада, за да се нахраните
Клетъчният глад
Клетъчният глад е свързан с това от какво има нужда организмът ни в момента - тоест ако ни се прияде нещо конкретно като месо - това може да е индикация за дефицит на желязо в кръвта. Обобщено за клетъчния глад ще кажем, че той ни подсказва, че тялото има нужда от определен тип храна или елемент, затова у нас се създава желанието да хапнем специфична храна.
Емоционален глад
Този глад също не означава, че тялото ни наистина има нужда от храна. Той е свързан със стреса, емоционалното ни състояние, разочарования и трудности - неща, подтикващи ни към храни, които ще ни донесат удоволствие. Най-често такива са вредните и много калоричните храни.