Според някои домакини за приготвянето на хрупкаво и сочно кисело зеле е необходима единствено проверена рецепта и опит.
Но други са убедени, че само това не е достатъчно. Според тях от изключително значение е зелето да се сложи в бидона в точния ден, както някога са правили нашите баби. Само в този случай то ще стане перфектно.
Грешките при дупчене на киселото зеле, които дори опитните домакини допускат
Благоприятни дни за слагането на киселото зеле през ноември
През последния месец на есента киселото зеле, според общоприетото вярване, е по-добре да се сложи в бидона в периода от 1-ви до 7-ми, а след това от 25-ти до 30-ти ноември.
За най-благоприятен ден се счита 7 ноември. Най-неблагоприятни са дните 8 и 24 ноември. В останалите дни от месеца също може да се сложи киселото зеле, но в случая резултатът няма да е перфектен.
Само хитрите домакини никога НЕ правят това преди да сложат зелето в бидона
Тънкости за приготвянето на хрупкаво зеле
1. Важно е да изберете правилното количество сол. За всеки килограм зеле готвачите препоръчват да използвате супена лъжица натриев хлорид.
2. Късните сортове зеле се идеални за ферментация. По-твърди са и туршията става по-хрупкава.
3. Туршията е най-добре да се приготвят в бидон или съд от дървен материал. Но в никакъв случай той не трябва да е от метал. Металът разваля вкуса на зелето.
4. Саламурата в бидона трябва да покрива зелето с 1 см. Така зеленчукът няма да потъмнее и ще издържи по-дълго. Готовият продукт е препоръчително да се съхранява при температура от 0 до +2 ° C.