Всички имаме безсънни нощи. Обикновено започваме борбата с безсънието с прости неща: изключваме светлината, пускаме щорите, поддържаме хигиената на заспиването - без телефон или телевизор преди лягане. След това преминаваме към смяна на спалното бельо или матрака, но това също не работи. Може би е достатъчно да сменим позата, в която спим? Често тази проста дейност ви позволява да заспите бързо и да започнете всеки ден с усмивка. Кои са най-добрите и най-лошите пози за сън?
Природата ни направи така, че често се връщаме в положението, в което сме родени. Така наречената ембрионална позиция е една от тези, които приемаме в състояния на опасност или хипотермия. Също така е много подобно на лежането на една страна. Повечето хора в проведеното проучване отговориха, че спят на една страна. Тази позиция се препоръчва за хора, които не страдат от проблеми с костите (включително болки в гърба и болки в ставите).
Най-добре е да спите на една страна с леко прибрани крака (не твърде високо). Също така е добра идея да поставите възглавница между коленете си, за да избегнете болки в гърба и коляното. Дръжте ръцете си пред себе си, леко свити в лактите. Лошото положение на съня може да доведе до болка, която може да продължи с часове.
Спане на лявата страна за стомашни проблеми
Нашите органи са подредени така, че сънят от лявата ни страна намалява натиска върху долния езофагеален сфинктер. Той се намира между хранопровода и стомаха - той е порта към стомаха. При натискане корозивните стомашни киселини могат да потекат обратно в хранопровода, което води до киселини в стомаха и влошаване на хранителните проблеми. Ако се уморите от продължителното изгаряне на стомашните киселини, повдигнете малко торса си. Тогава стомашните киселини няма да стигнат до по-високите части на храносмилателната система.
Спане на гърба с болки в тазобедрената става и шията
Често се случва възглавниците, които имаме у дома, да не са много полезни за тялото ни и да влошават качеството на съня. Твърде дебелите пухени възглавници или твърде тънките, пълни с изкуствени материали, могат да причинят напрежение и болка в мускулите на врата. Много хора, които се оплакват от болки в шията, намират за полезно да спят по гръб с изправен врат.
Не спете по корем!
Най-лошата позиция, която можем да изберем за спане, е тази по корем. Това положение на тялото оказва негативно влияние върху шийните прешлени. Притиснатото към възглавницата лице ще бъде уморено и набръчкано. Освен това, покривайки устата и носа с възглавницата, ще намалим значително нивото на кислород, достигащо до тялото ни. В резултат на това ще усетим ефектите на умората и липсата на ефектна почивка.