Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кои неща не трябва да забравяте, когато приготвяте зимнина

06 септември 2021, 19:25 часа

Приготвянето на зимнина е неизменна част от бита на всяко българско семейство. Да знаеш, че притежаваш качествена храна, която сам си приготвил, е безценно. Съществуват обаче някои неща, които не трябва да пропускаме при подготовката за зимата. Останете до края, за да прочетете всички съвети, които ще ви дадем за правилното приготвяне на зимнина.

Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025

Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?

Как да изберем правилните продукти?

За да получите качествен краен продукт, трябва всеки компонент да е такъв сам по себе си. Така, че подбирайте добри и качествени плодове и зеленчуци, най-добре е да избягвате големите маркети и да купувате от малки производители. Например, за да ви се получи лютеницата вкусна – доматите трябва да са големи и узрели, чушките също да са качествени.

Как избираме рецептата?

Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола

Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин

Наистина за всеки вид зимнина съществуват безброй рецепти. Как да преценим коя е най-добрата? Съветваме ви, ако имате баби да се доверите на техните рецепти, но в друг случай може да потърсите такава от приятели и познати. Важно е рецептата вече да е изпробвана, за да не хвърлите парите и продуктите на вятъра.

Консервантите – кога и защо?

За да може зимнината да не се развали, докато дойде ред за консумация, трябва да се използват консерванти. Сол, захар, лимонтузу, лимонов сок – всички спомагат за тази цел и са добра алтернатива. И с тези продукти не трябва да правите компромис с качеството и цената. Използвайте такава захар, която консумирате ежедневно вкъщи, за да е добре подсладено и вкусно сладкото ви.

По колко бурканчета?

Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?

Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?

Всичко зависи от това какво количество консумирате, но ако изпробвате дадена рецепта за пръв път, ви съветваме да не прекалявате. Направете по-малко количество за проба, а за вече познатата ви зимнина – по ваше усмотрение. Друг вариант е, за да имате по-голямо разнообразие, да правите по няколко бурканчета различни видове сладко, както може да се случи и при салатите. За лютеницата може да не се притеснявате и да приготвите повечко. При наличието на повече видове зимнина, тя няма да ви омръзне, а и приготвянето ще става по-лесно и бързо.

Стерилизацията – да или не?

Независимо от вида зимнина, който ще приготвяте, трябва да сте се погрижили за чистотата на бурканите. Те трябва да бъдат добре измити, леко топли и с нови капачки. За да се запазят по-дълго бурканчетата и да е годна зимнината за консумация, действайте различно спрямо сместа. Ако тя все още е много гореща затворете бурканите веднага и ги обърнете надолу. Ако тя е вече истинала или недостатъчно топла, след като ги затворите, бурканчетата ще имат нужда от 10 минути, за да заврят добре и да са по-дълготрайни.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес