Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кои населени места се определят като малки градове в България?

08 декември 2022, 15:33 часа

Класифицирането на градовете в страната ни на много големи, големи, средни, малки градове в България и много малки става въз основа на брой жители по постоянен адрес и е продукт на проектопромяна в Закона за устройството на територията, която е одобрена от Министерски съвет на 26 март 2009 година. За да бъдат класифицирани като „малки градове в България“ градовете следва да имат население между 10 000 и 30 000 души. Градове с под 10 000 души население попадат в графата „много малки градове“, тези, чието население е над 30 000 жители, но по-малко от 100 000 се класифицират като „средни градове“. Големи са градовете с население между 100 000 и 200 000 души, а много големи – с над 200 000 жители. По данни от последното преброяване на населението през 2021 година едва 3 града покриват изискването за население над 200 000, за да попадат в графата „много големи градове“. Това са Пловдив, Варна и естествено София. Големите градове, чието население е над 100 000 души, но под 200 000 също са само 3 – Стара Загора, Бургас и Русе. Най-многобройна е групата на „много малките градове“, а малки градове в България според броя на жителите им са 45 български града.

Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация

Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер

Топ 4 на призрачните градове в България – ще Ви побият тръпки

Малки градове в България

45 от градовете в България се класифицират като малки градове в България, тъй като броят жители във всеки един от тях според последното преброяване от 2021 година е между 10 000  и 30 000. Малки градове в България, подредени от най-слабонаселените към онези, при които броят жители е близко до 30 000 са: Каварна, Стамболийски, Нови пазар,Червен бряг, Раднево, Балчик, Разлог, Козлодуй, Банкя, Берковица, Провадия, Първомай, Костинброд, Радомир, Ихтиман, Попово, Чирпан, Нови Искър, Поморие, Несебър, Раковски, Пещера, Панагюрище, Карнобат, Свиленград, Гоце Делчев, Троян, Лом, Ботевград,               Харманли, Айтос, Севлиево, Нова Загора, Карлово, Велинград, Свищов, Сандански, Самоков, Смолян, Петрич, Горна Оряховица, Дупница, Разград, Силистра, Ловеч, Димитровград.

Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод

Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?

Колко на брой градове има в България – ще познаете ли цифрата?

Население в т.нар „малки градове" в България

Общата тенденция е населението на тези градове да намалява, ако сравним брой жители, преброени през 2011 година и през 2021 година. Изключение са единици градове, при които има ръст на жителите през 2021 година в сравнение с 2011 година. Такъв сред малките градове в България е Банско. Тенденцията да намалява броят на жителите в малките градове в България не е от последните 10 години. За жалост същата тенденция се наблюдава през последните няколко преброявания – от 1985 година насам са единици изключенията сред малките градове в България, при които има увеличаване на броя на жителите от дадено до последващо преброяване на населението. Информация дава сайтът на Главна дирекция "Гражданска администрация и административно обслужване".

Общият брой градове у нас е 257, което означава, че 45 града в една категория съвсем не са малко и правят т.нар.малки градове в България традиционни за страната ни.

Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле

Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес