Изследователи са установили интересна закономерност: възрастта на човек и поколението, към което принадлежи, могат да повлияят на мнението му за възрастовата граница.
Още: 11 прични да ядем черен шоколад всеки ден
Още: Как да си направим най-вкусните домашни меденки
На каква възраст човек се счита за стар? Едва ли има универсален и обективен отговор на този въпрос. В края на краищата, някои хора се чувстват щастливи и пълни с енергия дори на 60 години, докато други вече на трийсет се оплакват от болки в коленете и досадни тийнейджъри.
Следователно, няма да можем да назовем точната възраст, след която всеки човек може да се счита за възрастен. Но има и друг въпрос: На каква възраст повечето хора ще ви смятат за стар?
Още: Жени, не се плашете от старостта: 6 начина за преодоляване на страха
Още: 7,9 или 11 ястия трябва да има на Бъдни вечер?
Още: Игнажден 2024 - кога се пада, традиции и обичаи
Изследователи от Хумболтовия университет в Берлин, Станфордския университет, Люксембургския университет и Германския институт за икономически изследвания решиха да разберат как идеята за възрастта, на която започва старостта, се променя сред хора на различна възраст и от различни поколения. Резултатите от тяхната работа са публикувани в Американската асоциация на психолозите.
Същността на изследването
Учените са провели проучване, в което са участвали 14 056 души от Германия, родени между 1911 и 1974 г. Проучването стартира през 1996 г. и продължава 25 години.
Още: Ползите от кефира за здравето ни, които малко хора знаят
Още: Голям църковен празник иде утре, 20 декември, спазват се редица традиции и обичаи
През всичките тези години авторите на проучването редовно задавали на респондентите един въпрос: на каква възраст хората могат да се считат за стари? По време на проучванията възрастта на участниците варира от 40 до 100 години.
Още: Спрете да ядете само тези 3 храни и ще доживеете до дълбока старост
Още: Защо пилешката супа помага толкова много в борбата против грипа
Още: Каква е разликата между киселото зеле по баварски и нашето?
Резултати
Родените през 1931 г. казват на 65 години, че считат за възрастни тези на 74 години и нагоре. Но тези, които са родени през 1944 г., заявяват, че старостта започва на 75 години.
Има и изненадващи резултати за авторите на работата. Например възприятията на родените между 1936 и 1951 г. и на родените между 1952 и 1974 г. са практически еднакви.
Но колкото по-възрастен бил участникът в проучването, толкова по-склонен бил той да отложи датата на старостта.
Още: Колко години е достигнало най-старото куче в света?
Хората се страхуват от старостта, особено жените
Според изследователите хората са склонни да наричат все по-големите години началото на старостта поради надеждата за увеличаване на продължителността на живота, а също и на фона на увеличаване на възрастта за пенсиониране.
Хората несъзнателно искат да забавят старостта поради страх от стареене. Всички свързваме старостта с влошено качество на живот и лошо здраве.
Човек е склонен да смята и по-възрастните от него за стари. Следователно на 20 години той може да нарече всички над 50 години стари, а на 50 може да каже, че старостта трябва да се брои след 70-ия рожден ден.
Още: 6 неща, които показват, че младостта ви отдавна е отминала и всъщност сте остарели
Интересното е, че жените са по-склонни от мъжете да казват, че старостта настъпва в по-късна възраст. Неженените и хората с определени заболявания са склонни да посочват по-младата възраст като праг за остаряване.
В бъдеще учените искат да разберат дали сред анкетираните продължава тенденцията за „отлагане“ на старостта. Те също така искат да разгледат различни социални групи в други страни, за да проверят дали културата и държавата, в които човек живее, влияят върху възприемането на старостта.
Източник: "Д-р Питер"