Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кога сексът се оказва по-важен от глада?

15 октомври 2015, 14:49 часа • 17159 прочитания

Половите различия в поведението са невъзможни без два специални неврона в мозъка. До този извод са стигнали британски учени, работещи с червеи нематоди Caenorhabditis elegans – известен моделен организъм. Изследването е публикувано в сп. Nature.

Биолозите изучавали половите различия, проявяващи се в поведението, и по-конкретно – в когнитивните процеси. Обучението или способността да се пригаждат към нови условия играе важна роля в репродуктивния успех, но неврофизиологичната основа на тази способност все още е слабо изучена дори при примитивните организми.

Аранца Бариос и колегите ѝ открили в нервната система на C. elegans, в областта на главата, два неврона, които получили названието MCM ("тайнствените клетки на самците"). Тези неврони се образуват с половото съзряване на самците от глиалните клетки, като тяхната поява зависи само от "пола" на тези клетки – МСМ се формират само от глиални клетки с мъжки хромозоми.

Действието на невроните МСМ било проверено с помощта на класически експерименти за условен рефлекс. Оказало се, че за самците, притежаващи тези клетки, сексът (при наличието на партньор) е по-важен от търсенето на храна.

При представителите на другия пол на C. elegans (хермафродити) и при самците, лишени от неврони МСМ по хирургичен път, гладът се оказал приоритетен стимул.

Учените подчертават, че за първи път са успели да свържат анатомичните различия (по полов признак) в участъци от мозъка с характерно за представителите на единия пол поведение.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес