Лятото със сигурност е сезонът, в който най-силно се вълнуваме от температурата на солените морски води и дали тя е идеална за плуване и за планиране на лятната ни почивка. Температурата на водата се покачва по-бавно от тази на въздуха, поради което в началото на сезона морската е хладна и често не особено приятна за къпане, макар да е топло и слънцето жарко да напича.
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Безкрайната морска шир, сливаща се с небето, е една от най-живописните картини, които природата може да нарисува. А представяте ли си това диво, бурно и живо море, чиито вълни флиртуват с брега, блъскат се в него, разбиват се на морска пяна и се оттеглят само за да наберат нови сили, замръзнало? Възможно е при рекордно ниски градуси на въздуха. В историята ни има толкова мразовити зими, които продължават толкова дълго, че са били в състояние да доведат до замръзване на Черно море.
Откъде идва името на Черно море?
Каква обикновено е температурата на морската вода през различните месеци?
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Ако температура около 20 градуса в края на месец май ви се струва ниска, за да се насладите на вълните, и считате, че е студено за плаж, то навярно тази през януари ще ви се стори смразяваща. Морската вода се затопля бавно и изстива бавно, поради което месец май е по-неприемлив за плуване, отколкото септември, а най-високи са температурите на водата през юли и август. Януарското море обикновено ни посреща с ледени води с температури около 8-9 градуса, но те далеч не са толкова ниски, че да причинят замръзване. Кога е последното замръзване на Черно море и какви са били температурите на въздуха, че да се вледени тази безкрайна морска шир?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Замръзване на Черно море – кога се случва?
Северното Черноморие е познато като по-хладно и с повече валежи през летния сезон от Южното Черноморие. Това важи и за зимните месеци, по време на които при продължителни твърде ниски минусови температури на въздуха, морето може да замръзне. Едно от първите документирани замръзвания в района на Северното Черноморие - на Варненския залив е през 1904 година, когато дебелите ледове се задържат за период от около 2 седмици и позволяват навлизане навътре в морето върху леда.
Следващото замръзване е краткотрайно – 2-3 дни и е едва няколко години по-късно – 1908 г.
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
При едно от най-сериозните замръзвания в района на Варна се образуват ледени късове и лед с дебелина от 30 сантиметра. Това се случва през зимата на 1928-1929 година, като замръзнали при това рекордно застудяване са не само пристанищата, но и цялото крайбрежие.
Районът от Евксиноград до Галата е изпълнени с ледени блокове и през 1954 година, като е възможно предвижването върху леда до 100 метра навътре в морето. Пследното замръзване на Черно море е през 1963 година, но то не е толкова сериозно и продължително.
"Син флаг" каза чисто ли е Черно море в България
Южното Черноморие също не е застраховано от ледена покривка. През 1904 година температурите около Созопол са толкова ниски и застудяването продължава толкова дълго, че водите на Созополския залив също замръзват при това за около месец, както и през 1942 година, когато също е отбелязано замръзване на водите на Черно море по Южното Черноморие, също за кратко време.
От замръзванията на Черно море могат да бъдат намерени в архивите любопитни и страховити снимки на безкрайна шир, покрита с лед, и кораби, буквално сковани от леда, стоящи като самотни ледени статуи в морето – призрачно красиви.
Морската вода вече не ви се струва толкова студена, нали? Планирайте смело уикенда си – морето няма да замръзва, не и сега.