Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кога е била най-студената зима в България и каква ще е предстоящата зима?

14 септември 2022, 12:15 часа

Географското разположение на България позволява наличието на 4 ясно разграничени сезона. Вероятно обаче сте забелязали, че някои лета са сухи и горещи, а други изключително влажни. Зимата е била и мека, почти без сняг, както и люта, мразовита и с дебела трайна снежна покривка. И докато търсите дългосрочни прогнози какво ни чака тази зима като температури на фона на проблемите с газа и високите цени на електрическата енергия, нека да видим през коя година е била най-студената зима в България.

Най-студената зима в България

Тези от вас, които помнят далечната 1954 година навярно си спомнят и замръзналия Дунав и Черно море. Пълното замръзване е продължило цели 66 дни, а замръзването на Черно море красноречиво сочи, че онази зима е била повече от извънредно мразовита. Именно зимата на 1954 година е била най-студената зима в България по данни и на БАН. Хората, които са преживели зимата на 1954 година, си спомнят и споделят за липсата на транспорт в цяла Добруджа заради студа, снега и замръзналите пътища. Те разказват и за кервани с шейни, с които били принудени да се придвижват през най-студената зима в България, когато това е било крайно належащо. Кочияшите раздавали гъбини – тежки по 30 килограма огромни шуби, характерни за онези отминали времена – за да не замръзнат пътниците по време на многочасовото пътуване в сурови условия, сняг, студ и с надвиснала опасност от вълци. За щастие всичко това е само история и се надяваме, че зимите и ситуацията у нас никога няма да ни принуди да пътуваме с шейни часове наред и със заредени пушки за отбрана от диви животни и глутници вълци.

Къде се намира най-студеното място в Слънчевата система?

Къде е най-студено у нас през зимата?

Като цяло през годините се запазва тенденцията януари да е най-студеният зимен месец. Любопитен и неочакван за повечето хора факт е, че най-ниските температури през годините са измерени не по високите планини и върховете, както повечето от вас вероятно смятат, а в котловините, където има благоприятни условия за термични инверсии, водещи до голям студ и изключително ниски температури. Котловините около Перник, Трън, Севлиево и София се отличават като такива с най-ниски температури през зимата.

Температурни рекорди

Данните сочат, че най-студената зима в България като цяло за целия сезон е тази на 1954 година, но пък температурни рекорди с най-ниски отрицателни градуси са измерени в единични дни и то съвсем скоро – 2012 година. Зимата през тази година също беше студена, но най-студено е било в град Кнежа, където е поставен температурен рекорд – цели минус 22.6 градуса. Зимата на 2102 година е запомнена и с още температурни рекорди, поставени в цели 15 български града, където са измерени рекордно ниски за града температури. Вероятно си спомняте и замръзналия Дунав в района на Свищов и Силистра. Най-ниската температура в България измерена някога през зимата обаче е страховита в сравнение с отрицателните градуси в 15-те града през 2012 година. Най-ниската температура у нас, откакто се води подобна статистика и се правят замервания, е вледеняващите -38 градуса, които са измерени през 1947 година в Трън. Трън е сред най-студените места у нас през зимата, но силно се надяваме тези -38 градуса, които ни е трудно дори да си представим, да не се повтарят.

Преживяхме най-студения март от началото на века?

Какво ни очаква през настоящата зима?

Климатологът проф. Георги Рачев ни успокоява, че зима 2022-2023 ще е мека и няма да мръзнем. Според него не се очакват трайни и страшни застудявания, каквито помни историята. Данните от европейския център сочат, че декември се очаква да бъде с около 1-1,5 градуса по-топъл от нормалното, януари – около 0,5 градуса по-топъл, а температурите през февруари месец ще бъдат с градус над нормата. Тоест зимата у нас ще е по-топла от обичайното, което е добра новина на фона на кризата, цените, газа и пестенето на ток, което за редица домакинства ще е принудително поради инфлацията и поскъпването, водещи до ограничаване на финансовите им възможности и до необходимостта да пестят, за да могат да посрещат битови и ежедневни нужди.

Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес