Макар да се изкушаваме да ви върнем в детството и да се насладим на приказка или филмче за горско животинче с бяла престилка и слушалка, ще си поговорим за по-сериозна тема – лекарят на гората, но не този от детските филмчета, а считаният за такъв от учени, природозащитници и изследователи. Горите се нуждаят от прочистване и грижа, която не е във възможностите на човечеството. Природата има свойството да се справи сама с този проблем. Или почти сама – благодарение на лекаря на гората. Кое животно е известно като „лекаря на гората“ и защо е наречено така?
Кое животно е известно като „лекаря на гората“?
Възможно е да откриете повече от един животински вид, сочен за „лекар на гората“ в зависимост от това дали търсите информация по темата в страната ни, или извън нея. Оказва се, че тя се различава съществено и докато у нас за лечител на горите се счита птица – кълвачът, то далеч извън границите ни и извън местообитанията на кълвачите въпросът кое животно е известно като „лекаря на гората“ има различен отговор – вълкът.
Още: Експерт: Горските пожари могат да доведат до национална катастрофа с трудно предвидими последствия
Защо кълвачът е познат като „лекаря на гората“?
Звукът, който кълвачът издава с клюна си по дърветата има проучвателна цел – така птицата проверява дали под кората се крият червеи – основна храна на кълвача заедно със семената и плодовете, които открива в местообитанията си. Длетовидният клюн на птицата позволява с лекота да прави дупки в дърветата, но тези дупки не само не застрашават вида, но и помагат за опазването на природата – червеите под кората на дървото са вредни, откриването им и изяждането им от кълвача е лечебно и полезно за дървото. Благодарение на начина си на хранене, любимото си меню от червеи и личинки, както и на природните си дадености, позволяващи му да достигне любимия си протеин, скрит под кората на дървото, кълвачът извършва санитарно прочистване на горите от вредителите, невидими за други животински видове, с което става познат като лекаря на гората.
Защо вълкът е познат като лекаря на гората?
У нас е трудно да определим именно вълците като полезни за равновесието в природата или за прочистването и здравето на горите, но в редица страни по света на този опасен иначе хищник се гледа като на лекаря на гората. Не е трудно да се съгласим с това схващане, ако имаме предвид, че в менюто му влизат както болни, недъгави, слаби животни, така и умиращи, които не могат да избягат и да се спасят от острите му зъби и мощни челюсти. Макар това да звучи жестоко, естествените природни закони повеляват да оцелеят най-силните, здрави, приспособими индивиди от видовете, за да не предават болните и недъгавите своите слабости на идните поколения. Такива са законите на природата, а вълкът е просто един от механизмите те да се случат. Независимо дали населява тундрата, тайгата или степта вълкът действа по отношение на храненето си по един и същи начин – унищожавайки болни животни, с което предпазва останалите от заразяване, ако заболяването се предава между видовете. Така вълкът всъщност се грижи не толкова за гората като растителен свят, а за благоденствието и здравето на животинското царство при това не само в гората, а навсякъде, където живее и ловува вълкът.
Още: Безопасно и отговорно: Пикник с мисъл за гората
И ако все пак трябва да изберем само един вид за отговор на въпроса кое животно е известно като „лекаря на гората“, ще се спрем на кълвача, тъй като няма кой да замени ключовото му значение за здравето на дърветата, а ролята на вълка може да бъде изпълнена и от друг хищник, както и далеч извън горите – спомнете си, че има и полярни вълци.
Заради пожар между две села: Обявиха бедствено положение в Харманли