Коалата е едно от най-милите животинчета на планетата, но си нямате и най-малка представа какъв звук може да издава това компактно създание. Учените откриха, че известните със спането си двуутробни използват отделен орган, посредством който издават нискочестотни звуци.
Още: Бергамот - какво представлява и къде се използва
Още: Лекар: Какъв е нормалният пулс на човек в покой?
Изследователите, занимаващи се с коалите, откриха, че мъниците имат допълнителна двойка гласни струни, намираща се извън ларинкса, които се използват за издаване на любовен зов.
„Първият път, когато чух този звук, бях тотално втрещен за това, какво може да излезе от устата на малката коала“, споделя Бенджамин Чарлтън от Университета на Съсекс, който водеше изследването.
Още: Кумкуат - екзотичният цитрусов плод и неговите ползи
Още: Според Фън Шуй: Как да подредим спалнята за спокоен сън?
Д-р Чарлтън сподели пред BBC News, че честотата на зовът на коалите била 20 пъти по-ниска от тази, която науката е изчислила, че може да издаде животинче с такъв размер. Такива завуци били типични по-скоро за слоновете, но не и за коалите.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Църквата почита голяма светица на Бъдни вечер - ето кой има имен ден
Честотата на любовния им зов се асоциира повече с бозайниците, защото звуковете идват предимно от ларинкса. Малките бозайници, като коалите в случая, които тежат под 8кг. се смята, че имат по-малък ларинкс с по-къси и тънки гласни струни. Както при музикалните инструменти, логиката сочи, че те трябва да издават звуци с висока честота.
Допълнителните гласни струни на коалата се намират извън ларинкса, където се събират устната и носна кухини. Тези струни се водят веларни гласови струни, които са повече от три пъти по-дълги и близо 700 пъти по-тежки от гласовите струни на ларинкса, обяснява д-р Чарлтън.
Изследователите заключават, че нискочестотните звуци на коалите им помагат да комуникират по-ясно. Другото предположение е, че тези звуци са любовен зов, което предстои да се докаже в следващо изследване, добавя д-р Чарлтън.
Още: Не само Бъдни вечер - ето какъв църковен празник е утре
Още: Как се празнува Коледа в Бразилия?