Ако в киселото зеле се появи слуз, най-вероятно е нарушена технологията на приготвянето му. В случая става въпрос за основните правила, чието спазване ще помогне да се предотврати появата на слуз.
Още: Тези сладки с овесени ядки и банан се превръщат в истински хит
Още: Чували ли сте за тигровите ядки и техните прекрасни ползи
Грешките при приготвяне на кисело зеле
Първо, трябва да изберете средно и къснозреещи сортове, ранното зеле не е подходящо за ферментация - в случая при приготвянето му ще се образува слуз. Второ, трябва да използвате само обикновена сол. Йодираната пречи на процеса на ферментация.
Ендокринолог разкри какво ще се случи с тялото ви, ако ядете кисело зеле всеки ден
Трето, зелето и допълнителните съставки (моркови, червени боровинки) трябва да бъдат старателно измити и изсушени.
Още: Ползите от ходенето бос и защо е важно да го практикуваме
Още: За приготвянето на шкембе чорба е добре да знаем тези 3 тънкости
Четвърто, зелето често се разваля поради неподходящи контейнери. Идеалният вариант за ферментация е дървена бъчва. Можете също да използвате стъклени и емайлирани съдове. Не се препоръчва ферментирането на зеле в пластмасови кофи.
Ползи и вреди от киселото зеле
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кои са най-вредните съставки в козметиката
Още: Как трябва да се готви свински черен дроб, за да е винаги мек и сочен?
Киселото зеле се смята за вкусно и здравословно. Съдържа много полезни микроелементи и витамини. При правилно приготвяне продуктът може да се съхранява около 10 месеца.
Когато започне ферментацията, се появяват млечнокисели бактерии. При консумация на ферментирало зеле те навлизат в червата и други органи, като нормализират работата им. Това свойство ще има добър ефект при хора, които страдат от запек.
Друг важен елемент в състава на тази туршия е млечната киселина. Веднъж попаднала в стомаха, той се бори с бактериите и дори Е. coli. Поради тази причина диетолозите препоръчват редовната консумация на този продукт в умерени количества.
Още: Кои са най-подходящите дати за сватба през 2025 година
Още: Полезно ли е да ядем варени яйца за закуска или не
Ферментиралото зеле е диетичен продукт. Добре засища глада и помага да се избегне прием на излишни калории. Въпреки това си струва да се разбере, че въпреки ниското си съдържание на калории, зелето не може да бъде пълноценна храна. Трябва да се използва само като допълнение към други ястия.
То също така е полезно при токсикоза. Идеалното решение в случая е саламурата от него. Помага за бързо възстановяване на баланса и цялостното здраве.
Коментираната храна съдържа голямо количество фибри, които са полезни при запек и лошо храносмилане. Освен това, благодарение на фибрите, полезните микроелементи се усвояват по-добре от тялото.
Въпреки многото си ползи този ферментирал продукт, има някои противопоказания, които не трябва да се пренебрегват. Трябва да избягвате консумацията му, ако имате:
- проблеми с панкреаса
- проблеми с щитовидната жлеза
- камъни в жлъчката
- стомашна язва
- язва на дванадесетопръстника
Също така си струва да се придържате към разумното потребление. Консумацията на твърде големи количества в него няма да доведе до нищо добро.
Още: С тази рецепта киселото зеле е готово за 4 дни