Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Картофи: 5 храни, до които не трябва да ги съхранявате

07 септември 2023, 15:24 часа

Картофите са основна съставка в много кулинарни ястия. Въпреки това, когато съхранявате тази кореноплодна култура, трябва да внимавате - избягвайте нейната непосредствена близост до определени продукти. Грудките не трябва да се съхраняват до лук, чесън, ябълки, круши и млечни продукти.

Съхранение на картофите

Не само градинарите, които отглеждат този зеленчук в градината си, но и всяка домакиня, трябва да знае правилата за неговото съхранение. В противен случай клубените ще покълнат и ще омекнат.

Лукът, имат подобни нужди за съхранение, както и грудките на коментирания зеленчук, но близостта им може да доведе до нежелан ефект. Лукът, както и чесънът, могат да отделят газове и влага, което може да доведе до бързо разваляне на картофените клубени и поникването им.

След прибиране на картофите - ето какво е най-добре да засадите на тяхно място

Плодове като ябълки и круши могат да отделят етилен, газ, който стимулира узряването на зеленчуците. В резултат на това клубените могат да остареят по-бързо и да загубят своята свежест. Затова се опитайте да ги държите далеч от зреещите плодове.

Грудките абсорбират миризми и влага, така че не трябва да се съхраняват близо до млечни продукти като мляко и сирене. Това може да доведе до неприятен вкус и мирис на клубените.

Те са чувствителни към светлина, особено слънчева. Опитайте се да ги съхранявате на хладно и тъмно място, за да предотвратите позеленяване и образуването на соланин, вещество, което може да бъде отровно в големи количества.

Клубените се съхраняват най-добре на хладно и сухо място. Избягвайте съхранение във влажни или затворени контейнери, за да предотвратите плесен и гниене. Оптималната влажност за съхранение на картофени клубени е 92 - 95%.

При по-висока влажност горният слой на клубените обикновено е покрит с кондензат. И след известно време зеленчуците започват да гният.

картофи

Средната оптимална температура за съхранението им е 2-3 °C. Въпреки това, тя може да се различава за различните сортове.

Например, сортовете Берлихинген, Бородянски розов, Приекулски ранен, Фаленски се съхраняват най-добре при температура 1,5 - 2 градуса, докато останалите могат да се съхраняват и при 3 - 4 градуса.

Ако при силни студове температурата в мазето изведнъж започне да пада под допустимите стойности, клубените трябва да бъдат покрити със слама, талаш или рогозки.

Вентилацията помага да се отървете от високата влажност в мазето. Ако е невъзможно да се проветри, тогава в него трябва да се поставят кутии с негасена вар, сол или активен въглен - тези пълнители абсорбират добре влагата. Съдържанието на кутиите трябва да се сменя периодично.

Oще: За по-богата реколта от картофи следващата година - още сега сложете това в градината

 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес