Църковният празник на 19 февруари почита паметта на 70-те апостоли Филимон и Архип, мчца и равноап. Апфиям Преп. Доситей, Преп. Конон, игумен на Пентукла. Ето какви са традициите, народните знаци и забрани на тази дата и какъв църковен празник се празнува на този ден според стария стил.
Църковен празник на 19 февруари - кои светци почита
Православният празник на 19 февруари (4 март, стар стил) е денят на паметта на седемдесетте апостоли Архип и Филимон. Архип и Филимон, според една версия, били братя, според друга Архип бил син на Филимон. И двамата посветили живота си в служба на Бога.
Какъв църковен празник е на 18 февруари - какво трябва и не трябва да се прави
Филимон и съпругата му, равноапостолна Апфия, били кръстени от самия апостол Павел. В дома си в град Колоса Филимон и Апфия построили църква, където се събирали християните. Но при император Нерон те били подложени на преследвания и гонения. На един от езическите празници тълпа нападнала Филимон, Апфия и Архип. Последният бил тежко ранен с нож, а Филимон и Апфия били осъдени на убиване с камъни. И тримата загиват мъченически и са канонизирани.
За преподобни Доситей се знае малко. Известно е, че той е бил ученик на св. Доротей. Доситей бил известен със своето послушание и вяра в Бога. Известно е също, че земният му път не е продължил дълго.
Какъв църковен празник е на 17 февруари - традиции и обичаи
Свети Конон бил родом от Назарет. Той бил необразован, но добър човек, който прекарал живота си в служене на Бога. По време на преследането на християните при управлението на Публий той пратил войниците си при Конон. Християнинът ги посрещнал с усмивка. Когато му съобщили, че Публий го търси, Конон отвърнал, че той вярва в Бога, а не в идолите. Тогава войниците го завързали и го предали на владеля. Конон твърдо отстоявал вярата си. След жестоки мъчения той предал Богу дух, но нито за момент не се поколебал дали да се откаже от вярата си.
Според Юлианския календар (стар стил), денят е посветен на паметта на св. Вукол, епископ Смирненски.
Какъв църковен празник е на 16 февруари - какво трябва и не трябва да се прави
Поверия, традиции, обича и забрани
Някои от поверията на този ден са свързани с времето. Ако денят е слънчев - годината ще е плодородна. Ако има сняг, тревата ще поникне късно. Ако чайка прелети над къщата - ледът скоро ще се стопи. Ако 19 февруари е много топъл ден, времето през пролетта ще бъде непредвидимо.
На църковния празник 19 февруари църквата, както и всеки друг ден, не одобрява сквернословието, лъжата, псувните, завистта, алчността и отчаянието. Забранено е да обиждате никого, независимо дали хора или животни.
Какъв църковен празник е на 15 февруари - традиции и обичаи
Какво не можете да правите на 19 февруари според народните вярвания: забранено е да отказвате помощ на тези, които искат - иначе късметът ще се отвърне от вас. Лоша поличба е да се гледа към звездите; хората вярват, че лош късмет може да сполети всеки, който види падаща звезда.
На днешния православен празник се обръщаме към светите апостоли като ходатаи за нас пред Господа - молим за помощ за укрепване на нашата вяра, за съвет как да спрем да се съмняваме.
Според народните поверия домакините трябва да посветят деня на домакинските задължения в кухнята - колкото повече ястия сготвят, толкова по-богата ще бъде къщата. В старите времена винаги са пекли по един хляб и са давали по едно парче на всеки от домакинството. Трябва също така да дадете милостиня, да нахраните бедните или бездомните животни - смята се, че колкото повече добри дела се направят на този ден, толкова по-щастлива и успешна ще бъде годината.
Какъв църковен празник е на 14 февруари - традиции и обичаи