Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какъв църковен празник е на 12 февруари - традиции и обичаи

11 февруари 2025, 18:17 часа

Утре, 12 февруари, в православния календар е празникът, в който се почита паметта на Свети Мелетий, архиепископ Антиохийски. Както всеки друг празник, така и този се спазват определени традиции, обичаи и забрани. 

Църковен празник на 12 февруари

Св. Мелетий е роден в Армения (точната дата е неизвестна) и от младостта си се отличава с благочестие, мъдрост и кротост. Той бил известен като познавач на Светото писание и привърженик на Никейския символ на вярата, който прокламира православното учение за Светата Троица.

През 357 г. е ръкоположен за епископ на малоазийския град Севаст. Въпреки това, поради спорове между християните, местните духовници и миряни не приели епископството му и той бил принуден да напусне града. През 360 г., след смъртта на архиепископа на Антиохия, в Антиохия (съвременна Сирия) започнали сериозни спорове кой да оглави епархията. Това е било период на борба между православните християни (които са се придържали към Никейския символ на вярата) и арианите (които отричат ​​равенството на Исус Христос с Бог Отец).

11 февруари - какъв църковен празник е утре и какви забрани се спазват

Св. Мелетий е бил избран за архиепископ като компромисна фигура, надявайки се, че ще обедини общността. Но след като открито изповядвал православното учение и признал Божия Син за равен на Отца, той почти веднага бил изпратен на заточение.

празник

Изгонването на Мелетий се повтаря многократно. Първо е бил изгонен от арианския император Констанций II (361 г.). Той се завърнал при управлението на император Юлиан Отстъпник (363), но след смъртта му отново е бил заточен заради император Валент (366). Последното му изгнание приключило след идването на власт на император Теодосий Велики, който подкрепял православието.

През 381 г. Свети Мелетий оглавил Втория вселенски събор в Константинопол, на който е бил утвърден Никейският символ на вярата и е разобличена ереста на арианството. Той обаче не доживял завършването на събора – умрял в Константинопол същата година. Погребан е с голяма почит, а по-късно мощите му са пренесени в Антиохия.

10 февруари - какъв църковен празник е, традиции и обичаи

Какво не трябва да правите на 12 февруари?

На църковния празник 12 февруари не трябва да се желае зло, да се кълне, да се отказва помощ или да се обиждат животни. Църквата осъжда мързела, лъжата, алчността, завистта, отмъстителността и отчаянието.

Какво не трябва да правите на този ден според народните знаци: не се препоръчва да започвате нови неща или да правите планове - смята се, че всичко ще се провали.

7 февруари - какъв църковен празник е, традиции и обичаи

празник 

Какво можете да правите на 12 февруари

Вярва се, че на този ден риболовът трябва да е добър. По синоптичните знаци за деня предците ни са правили гадания какво ще е времето в близко бъдеще.  Ако има скреж на прозорците сутрин, това вещае промяна на времето, ако е топло, тогава ще започне слана, ако е студено - очаква се размразяване.

Ако вятърът се е усилил, може да има виелица. Ако падне мъгла, лятото ще е дъждовно. Вярва се, че ако на този ден е студено, през март ще е топло.

На днешния православен празник хората се обръщат към свети Мелетий с молби за изцеление. Вярващите се молят и пред иконата на Божията майка - молят за избавление от болести и скръб, утешават в беди, лекуване на душевни рани, предпазване от пожар. Според народните поверия на входа на къщата трябва да се постави икона, която да пази дома от беди и нещастия.

9 февруари - какъв църковен празник е, традиции и обичаи 

На този ден е обичайно да се приготвят рибни ястия,според народния календар. Според църковния календар на този ден се блажи. Според легендата в нощта на 11 срещу 12 февруари хората сънуват пророчески сънища.

празник

Какъв църковен празник е на 6 февруари - какво трябва и не трябва да се прави

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес