Народните празници у нас са свързани с поверия, обредни ястия и ритуали за здраве и късмет. Макар че Нова година е официален, а не народен празник, като ден за равносметка, сбогуване със старата година и ново начало, празничната нощ е изпълнена не само с надежда, но и с поверия.
Значението на обредните трапези
Обредната трапеза почти задължително присъства на всеки празник. Ястията, които поднасяме, имат своя скрит смисъл – да предскажат бъдещето, да засвидетелстват вяра, да ни орисат със здраве и берекет. Ето защо какво трябва да има на масата за Нова година е въпрос, който не е свързан с чревоугодничеството, а с традициите, ритуалите и поверията.
6 храни за новогодишната трапеза: Вашият таен ключ за успешна година
Какво трябва да има на масата за Нова година?
- Баница с късмети
Приготвена основно с яйца и сирене, топла, мека, със златист цвят и аромат, който ни връща в детството, баницата с късмети е задължителна за новогодишната трапеза. Някога бабите ни са слагали дрянови клончета с различен брой пъпки в тестото, за да гадае по тях домочадието какво ще поднесе бъдещето. Дрянът е и символ на здраве, на берекет, поради което е избран за новогодишната баница и за изработването на сурвачката. Днес късметите са обикновено написани на хартия и се поставят забодени върху клечка върху всяко парче. Традиционните късметчета са свързани със здраве, успех, учение, наследник, сватба, богата реколта, богатство, дом, макар да наблюдаваме днес и забавни или мъдри послания върху листчетата, кацнали върху готовата и нарязана баница. Първото парче от нея и първият късмет са за иконата, а някои ги заделят за къщата, така че късметът, който откриете върху листа засяга цялото семейство.
Кога точно се яде новогодишната баница с късмети?
- Пита
Обредните пити са дълбоко свързани с корените и традициите ни, в тях дедите ни са замесвали мечти, вяра, надежди, сълзите, усмивките и душите си, тях са подавали и за радостно събитие, и за тъжен помен, с тях са посрещали освободители. Хлябът е на особена почит у нас, поради което питата на трапезата и за народни, и за християнски празници е напълно очаквана. С богата украса, съобразена с празника, или без – тя е насъщният, който дълбоко уважаваме и който е така важен за нас. До питката трябва да има мед и сол, за да може онзи, който си отчупи от нея, да си я намаже и да хапне парчето – за здраве и късмет. Хлябът е онзи магически символ на плодородието, без който масата не трябва да остава независимо колко други ястия има върху нея. Формата на питата и баницата също не са случайни – традицията повелява формата да е кръгла, защото именно кръгът е символ на слънцето, на изобилие, на плодородие, здраве. Във всички цивилизации житото символизира плодовитостта, зачатието, пробуждащия се живот, изобилието от блага, плодородието, така че не пропускайте питата.
- Орехи
Символ на здраве и дълбоки корени, орехите присъстват на трапезата и на всички светли зимни празници – Коледа и Нова година. По орехите се гадаело и каква ще е следващата година за всеки член от семейството – ако ядката е гнила, очертава се бедна година, възможни са болести и тревоги с члена на семейството, на когото се е паднал орехът с гнилата ядка.
Полезно ли е да се ядат орехи всеки ден?
- Пенливо вино
С него посрещаме новата година с наздравици и надежди да е по-добра. Традицията повелява новогодишните наздравици да са именно с шампанско, като малко познат факт е, че не трябва да оставяте нищо в чашите си преди края на старата година, нито да сипвате през новата година ново питие или шампанско върху старото. Изпийте до дъно всичко старо – и напитките, и страховете, и болката, и тъгата и започнете на чисто, ново начало през новата година. Здрава и благословена да е тя!