Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво задължително трябва да има на масата за Нова година – носи берекет

31 декември 2024, 07:15 часа

Народните празници у нас са свързани с поверия, обредни ястия и ритуали за здраве и късмет. Макар че Нова година е официален, а не народен празник, като ден за равносметка, сбогуване със старата година и ново начало, празничната нощ е изпълнена не само с надежда, но и с поверия.

Значението на обредните трапези

Обредната трапеза почти задължително присъства на всеки празник. Ястията, които поднасяме, имат своя скрит смисъл – да предскажат бъдещето, да засвидетелстват вяра, да ни орисат със здраве и берекет. Ето защо какво трябва да има на масата за Нова година е въпрос, който не е свързан с чревоугодничеството, а с традициите, ритуалите и поверията.

6 храни за новогодишната трапеза: Вашият таен ключ за успешна година

Inserted Image

Какво трябва да има на масата за Нова година?

- Баница с късмети

Приготвена основно с яйца и сирене, топла, мека, със златист цвят и аромат, който ни връща в детството, баницата с късмети е задължителна за новогодишната трапеза. Някога бабите ни са слагали дрянови клончета с различен брой пъпки в тестото, за да гадае по тях домочадието какво ще поднесе бъдещето. Дрянът е и символ на здраве, на берекет, поради което е избран за новогодишната баница и за изработването на сурвачката. Днес късметите са обикновено написани на хартия и се поставят забодени върху клечка върху всяко парче. Традиционните късметчета са свързани със здраве, успех, учение, наследник, сватба, богата реколта, богатство, дом, макар да наблюдаваме днес и забавни или мъдри послания върху листчетата, кацнали върху готовата и нарязана баница. Първото парче от нея и първият късмет са за иконата, а някои ги заделят за къщата, така че късметът, който откриете върху листа засяга цялото семейство.

Кога точно се яде новогодишната баница с късмети?

Inserted Image

- Пита

Обредните пити са дълбоко свързани с корените и традициите ни, в тях дедите ни са замесвали мечти, вяра, надежди, сълзите, усмивките и душите си, тях са подавали и за радостно събитие, и за тъжен помен, с тях са посрещали освободители. Хлябът е на особена почит у нас, поради което питата на трапезата и за народни, и за християнски празници е напълно очаквана. С богата украса, съобразена с празника, или без – тя е насъщният, който дълбоко уважаваме и който е така важен за нас. До питката трябва да има мед и сол, за да може онзи, който си отчупи от нея, да си я намаже и да хапне парчето – за здраве и късмет. Хлябът е онзи магически символ на плодородието, без който масата не трябва да остава независимо колко други ястия има върху нея. Формата на питата и баницата също не са случайни – традицията повелява формата да е кръгла, защото именно кръгът е символ на слънцето, на изобилие, на плодородие, здраве. Във всички цивилизации житото символизира плодовитостта, зачатието, пробуждащия се живот, изобилието от блага, плодородието, така че не пропускайте питата.

Подправката, която задължително трябва да сложите в тестото на питката за празниците - тя пази от беди

- Орехи

Символ на здраве и дълбоки корени, орехите присъстват на трапезата и на всички светли зимни празници – Коледа и Нова година. По орехите се гадаело и каква ще е следващата година за всеки член от семейството – ако ядката е гнила, очертава се бедна година, възможни са болести и тревоги с члена на семейството, на когото се е паднал орехът с гнилата ядка.

Полезно ли е да се ядат орехи всеки ден?

- Пенливо вино

С него посрещаме новата година с наздравици и надежди да е по-добра. Традицията повелява новогодишните наздравици да са именно с шампанско, като малко познат факт е, че не трябва да оставяте нищо в чашите си преди края на старата година, нито да сипвате през новата година ново питие или шампанско върху старото. Изпийте до дъно всичко старо – и напитките, и страховете, и болката, и тъгата и започнете на чисто, ново начало през новата година. Здрава и благословена да е тя!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес