Баба Марта е от онези празници, които не могат да бъдат пренебрегнати. Нейното приближаване е явно. Мартеници се продават навсякъде - на улицата, в бензиностанции, книжарници, хранителни магазини.
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
Поверията и традициите, свързани с Баба Марта и нейните мартеници, са много.
Още: Добре ли печелят продавачите на мартеници
Според някои, Баба Марта е сестра на Голям Сечко (януари) и Малък Сечко (февруари). Те са причината за нейния гняв, защото обичат да правят забавни неща и да й изпиват виното. Други я представят като старица, която трябва да се третира внимателно, за да се успокои. Тъй като не обича други възрастни жени, те трябва да се крият вкъщи на 1 март. Само младите невести, момичета и деца трябва да излизат, за да я зарадват.
Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Едно от популярните поверия за първия ден на март е да си изберем дата от 2-ри до 22-ри март. В зависимост от времето тогава, можем да предвидим каква година ни очаква. Ако е слънчево, се радваме на голям късмет, а ако вали - предстоят ни предизвикателства. Баба Марта бил първият празник от летния календар, затова старите българи използвали това поверие, за да гадаят за предстоящата си земеделска година.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
С времето тези обичаи спират да бъдат толкова актуални, но има една първомартенска традиция, която никога няма да загуби очарованието си - размяната на мартеници.
Още: Баба Марта носи здраве и добрини на хората
Мартеницата се приема като амулет, който предпазва от злини и носи здраве. По традиция се изработва чрез усукване на бял и червен вълнен конец. Според народните вярвания червеното е символ на мъжкото начало, бялото - на женското, а свързването им носи плодородие. Децата и омъжените жени ги носят вързани на ръката, а младите девойки - закачени от ляво, до сърцето. Свалят се, когато се появи първата прелетна птица - щъркел или лястовица. Съдбата им след това е различна. В някои части на България се слагат под камък, другаде се хвърлят в река, но най-често ги връзваме на цъфнало дръвче.
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
Още: Неща, които едно дете никога няма да прости на родителите си: Дори когато са стари и немощни
В наши дни не придаваме голямо значение на това дали мартениците ни са избрани сред морето от китайски модели или са изработени от местни творци. Но е хубаво никога да не забравяме най-важната традиция на този ден - да подарим по една заредена с пожелания за здраве и късмет мартеничка на всички, на които държим.