Месопустна задушница е първата Задушница за годината, когато се почитат починалите близки и приятели. Датата за този празник е подвижда и пряко зависи от датата на началото на Великия пост, защото винаги се пада в събота седмица преди него. На този ден освен че се ходи на църква и на гробището се раздават подавки в памет на починалите. През 2025 година Месопустна задушница е 22 феврурари, ден преди Месни заговезни на 23 февруари.
Какво се раздава на Месопустна задушница?
На Месопустна задушница задължително се раздава варено жито, подсладено със захар или мед. Ястието се нарича коливо. Към него могат да се добавят стафиди, пудра захар или дребни бонбонки. Тъй като е разрешена консумацията на месо, в подавката може да се сложи колбас, както и кашкавал. В подавката се слагат още солени питки, кексове, дребни сладки, плодове.
Месопустна задушница: Колко и какви ястия се слагат на трапезата?
Подавките или както още се наричат раздавки се носят в църквата и на гробището. В църквата се оставят на специално място и се раздават на нуждаещите се. На гробището подавките се раздават се и на непознати с думите: "За Бог да прости!". Човекът, който приема подавката отговаря: "Бог да прости!".
Забранено е оставянето на храна на гроба, защото в противен случай той ще бъде осквернен от диви животни и птици. Забранено е да се вдига храна, която е била изпусната на земята. Вярва се, е това може да доведе до проблеми и нещастие.
Голяма задушница: Никога НЕ правете това на гробището
Какво трябва и не трябва да се прави на Месопустна задушница?
Денят започва с посещение на църквата, където се отслужва панихида. В църквата се пали свещ, оставят подавки и всеки трябва да се помоли за упокой на душите на починалите си близки. След това се ходи на гробището. Гробът се почиства, след това се украсява с цветя. Църквата не забранява почистването на гроба на този ден, но въпреки това според традицията е по-добре това се направи в дните преди празника.
Гробът се прекажда с тамян, пали се свещ на него. Преливането се извършва не само с вода, но и с червено вино. Виното се излива на кръст или по посока на часовниковата стрелка. В случая се правят три кръга като се започне от мястото, на което е главата на покойника към краката му.
Голяма задушница: Молитвата, която всеки трябва да каже на този ден
На гробището не трябва да се пие алкохол. Забранено е да се пуши, както и да се говори лошо за покойника.
За разлика от други важни дни в църковния календар, има няколко забрани на Месопустна задушница
- не можете да се поддавате на униние и страдание - всичко трябва да бъде умерено;
- не се препоръчва да се оставя храна за за мъртвите на гробището - смята се за остатък от езичеството;
- на гробището не трябва да безпокоите починалия с шумни събирания;
- не можете да почистите къщата, по-добре е да го направите предварително;
Голяма задушница иде в събота, НЕ нарушавайте тези забрани
Не бива да се организират празненства и шумни тържества, включително сватби. Смята се, че празненството на този ден води директно до развод. На този ден трябва да забравите оплакванията срещу живите и мъртвите. Не трябва да се карате с никого, да обиждате мъртвите или да желаете мъка на някого, всичко това може да се обърне срещу вас.
След връщането в гробището се прави обща трапеза на обяд или вечеря, на която се почита паметта на починалите от техни близки, родители и приятели. На трапезата се слага нечетен брой ястия. Позволено е да се яде месо. Приготвя се кокошка или ястие от свинско. Слага се още баница, плодове, вино, плодове.
Според поверието, ако над трапезата прелети пеперуда или други насекомо, това означава, че душата на покойника е слязла на земята. Смята се, че на този ден връзката между двата свята е най-силна и трябва да се обърне внимание на сънищата, които може да са пророчески.
Първата Задушница за 2025 - кога се пада, какво трябва и НЕ трябва да се прави