Как да помогнем на тялото по време на Горещниците?
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Казват, че лятото трябва да е горещо. Но, както знаете, такова време се отразява негативно на здравето на човека. Много хора трудно понасят високите температури на открито и закрито.
Какво се прави по време на Горещниците?
- Не забравяйте да се хидратирате. В горещо време се нуждаете от повече вода. Не чакайте, докато почувствате жажда. Но се въздържайте от сладки газирани напитки, алкохол и кофеинови напитки. Имат диуретичен ефект. Напитките, съдържащи кофеин, също натоварват сърдечно-съдовата система, сега не ни трябва!
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
- Мазната висококалорична храна не е най-добрият избор. Предпочитайте леките ястия, които не натоварват храносмилането.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
- Препоръчваме да носите леки, светли, леки, дишащи дрехи. За известно време се откажете от тясната яка и не забравяйте за предпазване на главата.
- Душ възможно най-често. Това е чудесен начин за охлаждане и предотвратяване от прегряване на тялото. Ако не можете да вземете душ (например на работа), носете със себе си спрей за лице с термална вода.
- Ограничете физическата активност. Поне в часовете на максималната слънчева активност. По-добре е да преместите тренировката рано сутрин или по-късно вечер.
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер
Ако страдате от сърдечно-съдови заболявания, внимателно следете състоянието си. Сърцебиене, гадене, задух, прекомерно изпотяване и треска са ДОБРИ причини да потърсите помощ.
Всички тези прости правила значително намаляват натоварването на тялото в горещите дни.
Възрастните хора - с възрастта устойчивостта на тялото към топлина намалява, усещането за жажда се появява по-късно, реакцията на изпотяване се забавя, броят на потните жлези намалява, много от тях страдат от увреждания на паметта и приемат много лекарства.
Децата и кърмачетата са особено чувствителни към високи температури, тъй като техният метаболизъм е различен от този на възрастните.
Хора с хронични заболявания - в горещините почти всички хронични заболявания крият риск от обострян. Като допълнение, някои лекарства, предписани за лечение, могат сами по себе си да увеличат риска от прегряване в горещините.
Традиционният съвет за оцеляване при горещи вълни е достатъчно прост. Опитайте се да стоите в хладно помещение, доколкото е възможно - с климатик или просто с мощен вентилатор.
Избягвайте пряката слънчева светлина, особено в средата на деня. А ако работите навън, правете редовни почивки и почивайте 10-15 минути в хладно помещение.
Не забравяйте, че сладката сода и соковете не помагат да се справите с жаждата, а само я увеличават. Ето защо при големи горещини е по-добре да се пие обикновена нискоминерализирана вода без газове. Достатъчно е здрав човек да приема около 2-2,5 литра чиста вода на ден, за да компенсира загубата на течности в горещините.