Бъдни вечер е един от най-важните семейни празници. Денят е посветен на дома и огнището. Цялото семейство се събира около трапезата в трепетно очакване да настъпи Коледа. Масата е богато украсена с вкусни и постни ястия. Бъдни вечер е последният ден, в който не бива да се ядат храни от животински произход.
Още: При боядисване на бели коси - какви грешки допускаме почти винаги
Днес обаче ще ви разкажем какво е препоръчително да правите на този ден, ако искате късметът да е с вас през цялата година.
Какво да правим на Бъдни вечер, за да имаме много късмет през цялата година?
Традицията повелява на този ден огнището да бъде запалено от стопанина на къщата. Гори се специален пън, който е наречен бъдник. Той трябва да е с големи размери, така че да може през цялата нощ да поддържа огъня и да топли всички у дома.
В миналото семейството е подреждало празничната трапеза върху слама в югоизточния ъгъл на стаята. Задължително е броят на ястията да бъде нечетен – 7, 9 или 12. Тези числа биват свързвани с дните от седмицата, месеците, в които преминава бременността и месеците в годината.
Още: Защо НЕ трябва да убивате паяци?
Колкото повече ястия поставите върху трапезата си, толкова по-богата и плодородна ще е годината за вас. На масата е важно да има храни, които набъбват, за да може годината да е добра и всеки от семейството да има късмет в изобилие.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 януари, от Елисавета Багряна
Още: Номерът на жилището ви определя енергията в дома и семейството ви
Най-вкусната разядка за Бъдни вечер
В четирите ъгъла на стаята се поставя по един орех, за да може да се осветят 4 – те краища на света.
На масата не се поднася вода, сварен ошав я замества. Преди старта на самата вечеря, най-старият мъж в семейството прекадява трапезата и чете молитва. Счита се, че освен трапезата, трябва да се прекадят и останалите помещения в домовете на хората. По този начин се прогонвали злите сили.
Още: Какъв църковен празник е на 23 януари - традиции и обичаи
Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа
Празничната пита, в която е скрита пара, трябва да се разчупи от най-възрастния член в семейството. Момите слагали първия залък от парчето си под възглавницата. Момъкът, който им се присъни, ще е този, за който ще се омъжат.
Когато се меси тесто за питката, се оставя малка част от него и се пекат кравайчета. Поднасят се на коледарите, които обхождат домовете в полунощ или на следващия ден.
Без причина никой не бива да напуска празничната трапеза, докато трае вечерята. Ако все пак се наложи, този, който е станал от мястото си, трябва да върви с приведена глава.
Членовете в семейството трябва да вкусят от всички ястия, за да имат късмет през годината. Накрая на вечерта те чупят по един орех, който предопределя дали ще имат сполуки или не. Ако ядката е цяла, ще се радват на благополучие. Ако орехът е развален, ще имат тревоги и проблеми.
Спазвайте обичаите, помнете ги и ги предавайте на своите деца, така както са правили нашите баби и майки!