Как биха могли да се определят нашите емоции? Това са реакциите на нашето тяло, мозък и психика на ситуации и мисли, които възникват както във външния свят, така и вътре в нас. Някои учени са на мнение, че емоциите не са вроден тип рефлекси, а се формират от преживените в живота събития и начина, по който мозъкът ни го възприема и обработва. Емоциите се свързват с нивото на осъзнаване на човека, навиците, общото здравословно състояние и околната среда.
Още: Преяждане по празниците: Как да се насладим на храната и да останем във форма
Още: Спане по корем: Защо не е препоръчително да го правим
Емоционалните реакции започват в нашия мозък в отговор на някакъв вид стимулация – положителна или отрицателна. И тогава какво се случва с тялото ни зависи от нашия житейски опит, външен натиск, знания и навици да реагираме в тази ситуация. Например децата често са по-безстрашни от възрастните. От една страна е, защото не са напълно наясно доста от опасностите, поради липса на опит в реалния свят.
Но с възрастта това, което не е предизвиквало преди никакви негативни чувства, започва да плаши - понякога толкова, че тялото замръзва и всичко вътре се свива. И това не е естествен инстинкт, а развита реакция, която при често повтаряне става навик и води до физически дисфункции и заболявания.
Как се появяват болестите?
Още: 6 храни за новогодишната трапеза: Вашият таен ключ за успешна година
Още: Скритият враг в чашата ви с кафе: Как лесно да намалите захарта, за да спасите здравето си
Дисфункциите в човешкото тяло, пряко се свързват с емоционалното ни състояние и болестите се появяват, когато реакциите ни към случващото се или нашите мисли или представи, са толкова силни и/или често се повтарят, че мозъкът и тялото свикват да реагират на тях със стрес .и свалят здравословната работа на всичко вътре. Ако, например, редовно се удряте на едно и също място по тялото си, най-вероятно то ще боли, подути, почервенее и накрая ще измени формата, структурата и може би дори функцията си.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кои принципи на Фън Шуй трябва да следваме на работното място?
Още: Храни богати на ликопен, които задължително да включите в менюто си
Същото е и с нашите вътрешни органи и всички системи: страхът би могъл да провокира спазми, които засягат например стомашния тракт и в поради тази причина всеки път, щом се страхувате, ще се разстроите или, обратно, ще получите запек. И си представете, че ситуации, каращи ви да изпитате страх, се случват многократно. Тогава тялото няма възможност да се отпусне и да работи пълноценно.
Получаваме много емоционални травми в детството, когато хората са най-много открити и искрени: през този период дори една привидна дреболия може да ни изплаши толкова много, че тялото реагира със силен спазъм и мозъкът започва да възприема подобни ситуации като опасни. Това води до потискане на емоциите, което означава, че се нарушават естествените биохимични и хормонални процеси. Това от своя страна води до заболявания, включително много сериозни.
Някои физически разстройства можете да се справите сами, като прочетете за психосоматиката и изградите причинно-следствена връзка между това, което се случва с тялото ви сега и минали травматични събития и вярвания. Но много проблеми са по-трудни за справяне без външна помощ. Има традиционни лечебни и енергийни практики, които работят с всички нива на проблеми и заболявания и такива специалисти можете да намерите в почти всеки град.
Още: Как се използва сач за първи път?
Още: Танините във виното и как те ни вредят