Всяка религия има своите поздрави между вярващите, поздрави, свързани не само с вярата, но и с традициите, с корените и със зората на тази религия. Християните се поздравяват с Христос Возкресе на Великден и дни след светлия празник, у нас по стара традиция възрастните хора често отговарят на поздрав с „Дал Бог добро, чедо“, а мюсюлманите се срещат и разделят с поздрава „селям алейкум“, залегнал в мюсюлманската религия векове назад. Този поздрав обаче не означава просто здравей или довиждане. Подобно на „Дал Бог добро“ в него са заложени вяра, надежда, пожелания за мир и помощ от Аллах, благословия. Какво точно означава „селям алейкум“ обаче и дали е еквивалентен на поздрава на вярващите у нас, с който пожелават добро от Бога и закрила от Всевишния за човека, когото поздравяват?
Още: Как трябва да се приготвят замразени пилешки хапки, така че да се топят в устата?
Още: 28 декември - какъв църковен празник е, традиции и обичаи
Поздравът „селям алейкум“ и неговото значение
„Селям алейкум“ не означава просто „здрасти“. Изразът е молба към Аллах за човека, когото поздравяваме, дуа милостта и благодатта на Всевишния Аллах да го съпътстват и закрилят. Ако трябва да го „преведем“, то изразът „селям алейкум“ може да звучи така: „Мир Вам, здраве и благополучие в земния живот и в отвъдния.“ Краткото значение на поздрава е „Мир на теб“. В мюсюлманската религия е залегнало вярването, че с този поздрав Аллах приветства в гроба отишлите си от този свят вярващи, а ангелите ги посрещат пред портите на Рая пак с този поздрав.
Още: Националната библиотека пази най-малката книга с Господнята молитва у нас (ВИДЕО)
Още: Знаете ли как червеното вино влияе върху пикочната киселина?
Още: Лекар: Кои симптоми подсказват за сериозно преяждане?
Този поздрав има своя отговор, който поздравеният трябва да изрече, подобно на начина, по който се поздравяваме християните за Възкресение Христово – на изреченото „Христос Возкресе“ отговаряме задължително с „Воистина Возкресе“. Мюсюлманите отговарят на поздрава „селям алейкум“ с „Ве алейкум селям“, което ще рече „Мир и на вас“.
Мюсюлманите отдават голямо значение на този поздрав, защото в религията им е залегнало вярването, че Аллах го чува, че няма да откаже да даде мира и благополучието на този, който е поздравен с тези думи, защото голяма е силата на дуата и не се отказва изреченото чрез нея.
Още: Тези сладки с овесени ядки и банан се превръщат в истински хит
Още: Чували ли сте за тигровите ядки и техните прекрасни ползи
Откъде идва поздравът „селям алейкум“?
Значението на съкровения поздрав за измолване на мир и благополучие, с който мюсюлманите се срещат и разделят, не отговаря на въпроса какъв е произходът му, който със сигурност също ви вълнува, щом проявявате интерес по темата. Аллах има 99 имена, едно от които е свързано с поздрава – Ес-Селям. Ес-Селям е даряващият мир и живот, безопасност, спокойствие, здраве, благоденствие, благополучие. Той е Всевишният, който води за ръка хората по пътя към вечното щастие.
Още: Ползите от ходенето бос и защо е важно да го практикуваме
Още: За приготвянето на шкембе чорба е добре да знаем тези 3 тънкости
Още: Лесно ли е да си мюсюлманин в Китай?
Думата „селям“ сама по себе си е залегнала дълбоко в мюсюлманската религия при това далеч не само свързана с поздрава „селям алейкум“. Думите „мюсюлманин“, „муслим“ произхождат от корена на думата „селям“. Селямът е оръжие в ръцете на искрено вярващите.
Самата дума „селям“ е от арабски произход. В превод тя означава „мир, здраве, спасение“. Според информацията от сайта на главното мюфтийство думата „селям“ съществува от времето на първия човек – Адам. „Тогава Адем отиде и поздрави меляикетата с думите: „Есселяму-алейкум!“ Ето защо с право казваме, че е залегнал този поздрав дълбоко в историята, традициите, религията на мюсюлманите и неделим от тях, стар, колкото и мюсюлманската религия, а повелята била навсякъде, където се намират мюсюлмани, познати или непознати, да се поздравят по този начин със „селям алейкум“, за да се разпространи този поздрав и да стане традиционен.
Саудитска Арабия отвори първия магазин за алкохол от 70 години насам