Рутинните годишни профилактични прегледи при личния лекар включват и задължителни безплатни изследвания като пълна кръвна картина и биохимия. Промените в някои показатели могат да насочат лекаря към възможни диагнози и да бъдат извършени допълнителни изследвания с диагностична цел. Ако сте от пациентите, които поглеждат резултатите от тези кръвни изследвания, преди да са стигнали до лекаря си, със сигурност бихте искали да знаете какво сочи всеки показател и какви са възможните причини за неговото повишаване или понижаване. И докато за белите кръвни клетки, желязото, червените кръвни телца и други се знае много – кога излизат извън референтните граници, то други показатели не е известно масово на пациента защо изследваме като креатин киназа например.
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?
Какво е креатин киназа?
В тъканите на човешкото тяло има редица ензими, сред които е и креатин киназа. Този ензим се среща най-често в сърцето и мускулите и изследването му дава възможност за оценка на здравето им.
Още: Опасен ли е високият креатинин – ето кога да
Още: Как да подсилим изтощената коса след боядисване?
Още: Кои билки се смята, че помагат за брадавици?
Защо изследваме креатин киназа?
Нивата на креатин киназа могат да помогнат за диагностициране на сериозни мускулни и сърдечни заболявания, да ги отхвърлят като диагноза, както и да са начин за проследяване на ефективността от лечението при вече доказано заболяване. Специалистите изследват нивата на креатин киназа в кръвта, тъй като те са ниски при здрави хора, а повишените сочат здравословен проблем, на който следва да обърнат внимание. Изследването на креатин киназа помага на специалистите по здравни грижи както в диагностиката, така и в проследяване на заболяванията.
Повишена креатин киназа – кога се наблюдава?
Ниските нива са нормални и сочат здраве. Високите изискват допълнителни изследвания с цел уточняване на диагнозата. Повишаване на нивата на креатин киназа в кръвта се наблюдава при разрушаване на клетки, в които ензимът има активно участие – в мускулатурата, като не бива да забравяме, че и сърцето е мускул. Ако мускулната тъкан се разгражда по някаква причина от здравословно естество – инфаркт, мускулна дистрофия и т.н. неминуемо се наблюдават повишени нива на креатин киназа, ензимът, познат и като креатин фосфокиназа. В биохимичните изследвания той е означен като CK, а изследването му се извършва чрез взимане на венозна кръв.
Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
Още: Какво е креатин и всичко, което трябва да знаем за него
Ензимът се среща не само в мускулите и сърцето. Макар да е в по-малка степен активността на CK е свързана и с мозъка, и със стомашно-чревния тракт, и с пикочния мехур. Следователно не може да заключите, че страдате от сърдечно или мускулно заболяване, ако забележите, че нивата на СК в кръвта ви са увеличени. Повишена креатин киназа се наблюдава и при последващ инфаркт или при трети такъв при пациентите, засегнати от това коварно заболяване. Повишените нива на СК са свързани с повишена смъртност и заболеваемост при пациенти с инфекции с COVID-19. При миопатии, причинени от мускулна дистрофия и др., също се наблюдава повишена креатин киназа, както и при разрушаването на мускулната тъкан след екстремно излагане на топлина, физическо натоварване или наранявания от смачкване.
Нито едно изследване само по себе си не е диагноза и не е правилно да си поставяте такава. Единствено лекарят ви, назначил изследванията по повод здравословни оплаквания или като част от рутинни медицински профилактични прегледи, може да търси диагнозата и болестта, която руши здравето ви.
Малко пациенти са запознати, че нивата на СК могат да бъдат високи дори при здрав човек и излишно се притесняват, получавайки резултатите си. Сред причините за високи нива на СК в кръвта, които не сочат заболяване, са:
- Усилена тренировка, силов спорт. Тук обаче не говорим за 30 минути във фитнеса, а за заклети спортисти, които тренират наистина усилено. В резултат на тези тренировки мускулите се нараняват, уреждат, разкъсват се мускулни влакна, което е нормално и очаквано и което води до повишени нива на креатин киназа, без да има реално болестна причина за това.
- Приемът на прекомерни количества алкохол също може да е причината за повишена креатин киназа. Алкохолизмът причинява и много други проблеми с менталното и физическо здраве.
- Някои медикаменти водят до повишена креатин киназа, без това да е свързано със заболяване. Резултат е от взаимодействие на хапчетата. Такива медикаменти са например изписваните за високи нива на лошия холестерол станини в кръвта.
- Други вредни и порочни навици като употребата на забранени субстанции – приемът на кокаин например – също водят до повишена креатин киназа.
Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.
Резултати от кръвни изследвания не могат да бъдат причина за поставяне на диагноза сами по себе си.
източник: https://www.testing.com/tests/creatine-kinase-ck/