Българската православна църква почита паметта на Свети великомъченик Димитър Солунски на 26 октомври.
Най-често свети Димитър е изобразен на кон, убиващ Лий - символ на неверника-антихрист. Според текста на една народна песен Свети Димитър е изгорил манастира в Света гора и за да го накаже, Господ го заточва в Джендема (ада или затвора). Тогава паднала тежка зима, с мъгли и дълбоки снегове. Лелите на Димитър Света Петка и Света Неделя отишли да молят Бог да го пусне, за да се оправи времето. Господ отказал да изпълни молбата им. Тогава лелите помолили Божията майка за помощ и тя се застъпила за затворника. Свети Димитър излязъл от затвора и настъпила пролетта.
В народните представи дойде ли Свети Димитър на кон от брадата му започва да пада сняг, защото идват зимата и студът.
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
На Димитровден приключва символично стопанската година. Освобождават се пастири, ратаи, селскостопански работници. Спазва се правилото до Димитровден да се свършат три работи:
- да се прибере сеното
- да се смеле брашното
- да се докарат дърва за зимата
Какво не се прави на Димитровден
На 26 октомври завършва преходът от лято към зима. На Димитровден приключват всички стопански дейности и работата на полето се прекратява. Периодът от Петковден (14 октомври) до Димитровден (26 октомври) е известен още като “Вълче погано”. Във фолклорния календар тези 12 дни имат сакрален смисъл. Това е своеобразен преход между годишните времена.
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
- По това време не бива да се започват нови дейности, защото са обречени на неуспех.
- На Димитровден жените не бива да докосват вълна, да кроят и шият дрехи за мъжете си, за да не бъдат нападнати овчарите и стадата им от вълци.
- Вярва се, че ако някой мъж облече дреха, скроена и шита през тези опасни 12 дни, когато умре, душата му ще вампиряса или ще се превърне във върколак.
- През тези дни бродят чудати и отвъдни същества и светът става по-хаотичен и опасен.
Мишкин ден
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
На следващия ден след Димитровден (27 октомври) се почита Свети Нестор, Мишкин ден. В иконите обикновено се изобразява като млад мъж с копие в ръка. Житието на свети Нестор е свързано с това за свети Димитър. Легендата разказва, че Димитър е хвърлен в тъмницата на Солун, защото проповядва християнство. Нестор е млад, с едва набола брада юноша, ревностен последовател на Димитър.
През това време император Максимиан устройва гладиаторски игри, в които прочутият борец Лий се биел с християните, след които ги хвърлял отвисоко върху копия, обричайки ги на мъчителна смърт.
Нестор решил да се изправи срещу страховития Лий, а Бог му дал сила да го надвие. Ядосал се император Максимиан и заповядал да посекат с меч Нестор, а Димитър да бъде пронизан с копие в килията си.
Когато Нестор пронизал Лий, от корема му изскочила мишка. Затова празникът е известен още като Мишкин ден.
На Мишкин ден жените не бива да шият, за да не ядат мишките посевите с острите си зъби.