Заглавието звучи малко смешно – как така да не ядем „на гладно“? Та нали ядем именно затова, понеже сме гладни?
Но ако се замислим, ще открием, че в тази фраза има дълбок смисъл. Защото едно е да консумираш някакъв продукт, ако преди това си „подложил“ друга храна – а съвсем различно е, когато въпросният продукт влиза в организма ти „на чисто“ и стомашната лигавица, освободена от всичко друго, изпитва неговото пряко въздействие.
Например, добре известна истина е, че прясно изцедени цитрусови сокове не бива в никакъв случай да се пият на празен стомах, „на гладно“, поради високата им степен на киселинност. Ала списъкът с рискови продукти за стомаха не се ограничава само с тях.
1. Банани. Независимо от всички ползи от бананите за организма, недейте да ги включвате в сутрешното меню. Те са богати на магнезий, а той при консумация на празен стомах се усвоява интензивно – което натоварва сърцето.
2. Цитрусови плодове. Вече казахме за цитрусовите сокове, но това важи и за самите плодове. Киселините, намиращи се в цитрусовите плодове, ако се поглъщат на гладен стомах, са в състояние да причинят киселини, както и алергии, гастрит или язви.
3. Тестени закуски с повече мая. По принцип във всички тестени изделия има мая, дори в обикновения хляб. Но много често в готовите тестени закуски от типа на кифли, банички, понички и пр. тя е доста над необходимото количество поради желанието на производителите за по-бързото им приготвяне.
Прекомерното количество мая обаче дразни лигавицата на стомаха и причинява газове в червата.
4. Сладкиши. Сутрин не бива да прекалявате със сладкото: след събуждане и при излишък на захар панкреасът не е в състояние да образува необходимото количество инсулин, което може да предизвика киселинно-алкален дисбаланс.
5. Домати. Доматите изобилстват с танинова киселина, която в досег със стомашния сок може да провокира формиране на язви.
6. Краставици. Сутрин, когато не е произведен достатъчно стомашен сок, организмът дълго разгражда киселините, които влизат в състава на краставиците. Това може да провокира гастрит и стомашен дискомфорт.
7. Кисело-млечни продукти. В интерес на истината, кисело-млечните продукти не причиняват много вреда на празен стомах, ала и ползите от тях в такъв случай са минимални. Попаднали в организма преди ядене, полезните бактерии в тях се унищожават от стомашния сок.
8. Круши. Една круша е подходяща като десерт, обаче не и за закуска. Тя е богата на груба целулоза (фибри), която може да увреди лигавицата на празния стомах.
9. Подправки. Пикантните подправки разраняват лигавицата и предизвикват излишно производство на стомашен сок - така допринасят за развитието на неразположения в стомашно-чревния тракт.
10. Газирани напитки. Газираните напитки дразнят лигавицата и влошават локалното кръвообращение, а това прави храната по-трудносмилаема.
Какво тогава можете да ядете „на гладно“? Започнете деня си, примерно, с полезната овесена каша, твърдо или меко сварени яйца. По този начин ще получите здравословна и обилна закуска, а тя ще ви зареди с енергия за цял ползотворен ден.