Костенурките (Testudines) се сред най-старите животни на земята, които съществуват още от преди 200 милиона години, преди ерата на динозаврите. Те са най-примитивните сред всички влечуги, които се доближават до своя общ предшественик. Срещат се във всички континенти без Антарктика. Съществуват изцяло сухоземни видове (сухоземни костенурки), които обитават дори пустинни области, както и водни видове, което се срещат в солени или сладки води (водни костенурки).
Още: Неща, които едно дете никога няма да прости на родителите си: Дори когато са стари и немощни
Още: Гъвкава диета - гъвкаво ядем каквото си искаме
Размерите им варират от 11 до 180 см, съответно с тегло от няколко десетки грама до 590 кг.
Костенурките се отличават с наличието на черупка, която се състои от две части - горна (каралакс) и долна (пластрон), съединени странично чрез мост.
Костенурките са пойкилотермни животни, което означава че притежават непостоянна телесна температура, която зависи от околната среда. За да набавят необходимата топлина за активизирането на метаболитните си процеси, костенурките трябва да получават допълнително енергия отвън - от слънчевите лъчи или от топли водни течения. Затова по-рядко ще откриете костенурки в места със студен климат.
Още: Какво задължително се слага на маса на Бъдни вечер
Още: Ползи и приложение на белия пипер
При студено време изпадат в хибернация - т.е. минимизиране на всички жизнени процеси, при което не приемат храна и ограничават движението си. При следващото затопляне отново възобновяват своята активност.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Размножават се чрез яйца, които женската снася в предварително изкопана дупка на сушата. Самото яйце, както при всички влечуги, е от амниотичен тип. Името идва от наличието на амнион - вътрешна ципа, която обвива развиващия се задориш и образува пространство с течност. Амнионът защитава зародиша от околната суша, като му осигурява водна среда. Зародишът се изхранва от резервните хранителни вещества в яйцето. Развитието на яйцето продължава от 45 до 90 дни. Когато малките са напълно оформени, те пробиват черупката с т.нар. зародишен зъб и излизат от гнездото в пясъка, започвайки самостоятелен живот.
Още: Ако видим костенурка в двора - ето как да я задържим
Какво ядат сухоземните костенурки?
Още: Лекар: Този витамин понижава холестерола
Сухоземните костенурки обикновено са тревопасни и предпочитат:
- листа и треви: различни видове зелени растения като глухарчета, детелина, люцерна, живовляк
- плодове: ябълки, круши, ягоди, но в малки количества, защото плодовета са по-сладки
- зеленчуци: моркови, тиквички, краставици, броколи
- цветя: цветовете не хибискус, рози, невен.
Какво ядат водните костенурки?
Водните костенурки са всеядни, т.е. могат да ядат както растения, така и животинска храна:
- риби и малки водни организми: малки рибки, охлюви, скариди
- насекоми: малки червеи, ларви на насекоми
- растения: водни растения като водорасли, лилии и друга зеленина
- специализирана храна: гранулирана или сушена храна за водни костенурки.
Много е важно храненето на костенурките да е разнообразно и да съдържа правилните пропорции витамини и минерали, особено калций, за да поддържат здравината на черупката. Витамин D3 е особено важен за сухоземните костенурки, който получават чрез излагане на слънчева светлина или от специални лампи.
Кое животно се нарича желва – откъде произлиза името му?
Ако видиш костенурка в двора – ето какво да направиш!