Гоце Делчев, като повечето градове у нас, има вековна история. Започвайки от 2 век, времето на римския император Траян, продължаваме през Османското владичество и достигаме до наши дни. Този град, дори под различни имена, е съществувал и е имал ключова роля за историята на страната в някои моменти от съществуването си.
Неврокоп - старото име на кой наш град е?
Античният град
В района на сегашния Гоце Делчев през 106 г. римският император Траян основава Никополис ад Неструм. Той издига този град в чест на това, че римляните победили даките. В превод името означава „град на победата при река Места“.
От 2 до 6 век градът буквално се развива бурно. Жителите имали собствени монети в периода 180-192 г. Мястото, на което бил разположен Никополис ад Неструм било, меко казано, стратегическо. Градът се намирал на пътя, който свързвал брегът на Егейско море с главния път на войниците Виа Егнация, който минавал през Родопите, Филипополис и Тракийската низина. Така, малко по малко, Никополис ад Неструм се оформил като икономически, културен и политически център и демонстрирал разцвета си.
Регионът бил особено плодороден. Наоколо имало минерални извори, които и до днес радват местни и туристи.
Знаете ли на кой град е бил кмет Пейо Яворов?
Градът бил заобиколен от здрави крепостни стени, които и сега на места достигат 5-6 метра. Богатите си построили огромни вили, в които имало красиви басейни, мрамор, колони. В обществените бани се ползвала изцяло минерална вода.
Когато било прието християнството, в града издигнали две базилики. Клавдий Птолемей, античен географ, споменава града в своето съчинение.
От откритите при разкопки монети и плочки, става ясно, че местното население почитало Зевс, Хермес, Плутон, Асклепий, Тракийския конник, Хигиям Нестос, Арес и Дионис.
Към края на 6 век славяни и авари разрушават града. Юстиниян I възражда града, но сега носи името Никополис. С това име се запазва до 13 век, когато го унищожават кръстоносците.
Плиска, Търново или София - кой град е най-дълго столица?
Османско владичество
В късното средновековие се появява българско селище на малка част от терена на Никопол. В периода 1374 – 1383 година е вече в пределите на Османската империя с името Неврокоп, турският вариант на Никопол.
В началото се споменава като село. Бързо се превръща в най-голямото селище в региона. Постепенно преобладаващото население става мюсюлманско. Издигат се 12 джамии, 2 църкви, 7 мюсюлмански и 2 християнски училища.
През 18 век градът расте значително. В района процъфтятват животновъдството, земеделието, пчеларството, златарството, звънчарството, кожарството и абаджийството.
След Освобождението и Берлинския конгрес градът продължава да се числи в пределите на Османската империя. В знак на несъгласие с решението на Великите сили през 1878 г се подписва Меморандум, с който неврокопци искат да се присъединят към новата българска държава.
През 1912 г в Балканската война градът е освободен, а първият му кмет е Пейо Яворов. Докато той е кмет, а именно 5 дни, в Неврокоп се откриват болница и поща.
През 1913 година Неврокоп приема името Гоце Делчев
Заради плодородната земя и подходящия климат в региона основен поминък остава земеделието. Развива се тютюнево-преработвателната промишленост, дървопреработването и хранително-вкусовата промисшленост.
Сладкото от хинап е емблематично за кой град на България?
След демократичните промени след 1989 г много от предприятията в региона затварят. Земеделието постепенно запада, тъй като земите се приватизират. През 2005 г е открит граничен пункт за Драма и започва нов период за града. Пътищата към него бързо биват ремонтирани. И Гоце Делчев, също като повечето от българските градове, е засегнат от масовата миграция. Много от жителите му заминават да търсят препитание в чужбина и не се връщат.