Кафето е сред най-консумираните напитки в световен мащаб заедно с водата и чая. То е и една от най-важните за международната търговия селскостопански стоки, чиято история ни връща хилядолетия назад и е свързана с легенди и реални събития. Ползите от консумацията му са доказани, а вкусът и ароматът му рядко оставя някои безучастен. Не точно така обаче мисли Петър Дънов.
Кой е Петър Дънов?
Наричан от последователите си „учителя“, Петър Дънов е български философ, роден в семейство на свещеник и сам създал по-късно религиозно-философско учение, станало известно като Дъновизъм – на името на създателя си. Работил е и като учител, автор е на няколко книги и брошури. Безспорно обаче остава в историята именно с Дъновизма или т.нар. Бяло братство, за което със сигурност сте чували. Със сигурност сте срещали и мнението на учителя за храни и напитки, сред които и кафето.
Още: Дънов: Ако мъжът ви има любовница, поканете я на гости и я обикнете
Петър Дънов – кафе – ползи и вреди
Докато последните научни изследвания върху ползите от консумацията на кафе подчертават как позитивно въздейства върху здравето, както и за превенцията на кои заболявания може да помогне, Петър Дънов остава някак скептичен за ползите от кафето. Ако потърсим мнението му за тази напитка, ще видим, че не я отрича, но гледа на нея като на лекарство, което следва да се приема по определен начин, в малки количества, за кратко време, а не всеки ден, защото всяко лекарство е вредно, ако се приема всеки ден.
Препоръчва Петър Дънов кафето да се пие умерено и при нужда – като напитка от лечебно растение, което стимулира, събужда, енергезира, но в никакъв случай да не е всеки ден на масата ни особено по няколко пъти. Учителят сочи, че жаждата трябва да се утолява само с вода, билков чай и плодове, а не с кафе, газирани напитки и алкохол. Нарежда кафето до алкохола – тоест по-скоро го сочи не за полезно, а за опасно особено ако се прекали с него.
Още: Петър Дънов: Това е числото на всички възвишени духове, които са страдали и дохождали тук, на земята
По отношение на вида кафе, който Петър Дънов препоръчва, това е турско "кафе", приготвяно от ръж, което е полезно за функциите на храносмилателната система, докато кафето, което масово консумираме днес и с което започваме деня си, сочи, че трябва да се приема умерено и при нужда, тъй като активизира мозъчната и сърдечната дейност, но води до нервната възбуда, а не до прилив на енергия, както погрешно се възприема. Според Дънов ежедневната консумация на кафе е опасна, поради две причини – нарушава функциите на централната нервна система с изкуствената стимулация, като това естествено има редица негативни последици и защото приемът на кафе води до пристрастяване, както цигарите и алкохолът, които категорично сочи като вредни.
Така Петър Дънов не отрича консумацията на кафе, не я отхвърля, не сочи кафето като забранено растение и лоша напитка, но категорично подчертава, че то лъже стомаха, че е сит, че приема нещо полезно, потиска глада, стимулира изкуствено нервната система и прекомерната или ежедневната употреба е опасна, вредна и пристрастяваща. Според Петър Дънов кафе трябва да се пие само като лекарство – той говори за принципа за дозата и отровата, на който трябва да се подчинява и приемът на кафе.
5 златни урока от Петър Дънов: Никога не съжалявай за постъпките си