Родна реч, омайна, сладка,
що звучи навред край мен,
реч на мама и на татка,
реч, що мълвя всеки ден.
Още: Топ 5 неща, които всеки трябва да направи до края на пролетта
Още: Нумерологична прогноза според датата на раждане за 23 април 2025
Всички помним това стихче, което научаваме още на прага на училищния двор. Всички сме израснали (или помагаме на децата да израснат) с приказните герои Косе Босе, Баба Цоцолана, Весел Патиланчо, Неродена мома, Клан-недоклан, Дядо и ряпа. Всички те са написани от любимия на малки и големи сладкодумен разказвач Ран Босилек.
Знаете ли как е истинското му име?
Ран Босилек е роден под името Генчо Станчев Негенцов в Габрово през 1886 г. Баща му Станчо участва като опълченец в Освободителната война, но починал, когато Генчо е на 7 години.
Майката остава вдовица с 5 деца. Въпреки бедността, тя държи на образованието и всички получават висше образование. Единият брат на Генчо Никола Негенцов е физик и метеоролог, създател на метеорологията във военно-въздушните сили. Другият ми брат Христо е професор по педагогика.
Още: Какъв църковен празник е на 23 април - традиции и обичаи
Още: Как да спестите 30% гориво - тайната на опитните шофьори
Генчо завършва Априловската гимназия в Габрово и започва работа като учител в нея. Първото си детско стихотворение “На косичка” пише за сестричката на най-добрата си ученичка. Подписва го с името Ран Босилек и го изпраща за напечатване в списание “Светулка”.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Кои са едни от най-великите писатели на всички времена?
След това Генчо Негенцов завършва славянска философия и право в Софийския университет. Защитава докторат по право в Брюксел. Работи 8 години като адвокат и то успешно, но обичта към децата го кара да остави този занаят и да се посвети на приказки.
Участва в редактирането на списание “Светулка” и вестник “Врабче”. Редактор е в издателство “Хемус”, където излиза сп. Детска радост” - любимо на децата в България.
Има издадени над 200 книги, преразказва български, руски, японски, индийски, шведски, норвежки приказки, превежда или адаптира творби от световната литературна класика - на Братя Грим, Пушкин, Омир, Чехов, Марк Твен.
Още: Топ 5 оригинални идеи за използване на стар козунак
Още: Психиатър: Как да поддържаме мозъка си здрав
Я кажи ми, облаче ли бяло
Популярната песен “Я кажи ми, облаче ли бяло” също е написана от Ран Босилек. Тя е толкова известна, че повечето хора мислят, че е народно творчество. Разказват, че самият писател прави импровизирана анкета по улицата, спира хората и ги пита кой е авторът на тази песен. Всички твърдят, че е народно творчество. Това го радва, защото е признание за огромната му популярност. Ран Босилек пише това стихотворение през 1916 г., когато е студент по право в Брюксел и страда по родината. Стихотворението става стара градска песен и се превръща в химн на българите в емиграция.
Приказките му са толкова популярни, че много хора ги смятат за народни.
Кои са най-известните писатели в света?
Постоянни срещи с малките читатели
Ран Босилек обича живия контакт с децата и постоянно обикаля училищата в страната за литературни четения, често заедно с Елисавета Багряна, която разказва “Ран Босилек много обичаше да говори пред публика, на децата. Когато бях с него, се чувствах спокойна - няма да има нужда да говоря. Само прочета 3-4 стихотворения и толкоз. А той си бе истински детски писател- когато чете или говори, се държи като актьор - гласът му се извисява, звучи патетично”.
Създател на художествено оформената детска книга
През 1932 г. книгата “Неродена мома” с преразказани приказки от Ран Босилек и илюстрации на Георги Атанасов на издателство “Хемус” печели престижната международна награда Шумейкър на Втората международна изложба на книгата в Брюксел.
От 1928 г. до смъртта си през 1958 г. Ран Босилек живее в София в къща на ул. “Цар Иван Асен Втори”. На фасадата на сградата е поставена паметна плоча. На мястото на родната му къща в Габрово е издигнат паметник в цял ръст.