Един от най-невероятните екзотични плодове - питахая - изненадва не само с външния си вид, но и със сочната си пулпа. Родината на растението е Южна и Централна Америка.
Днес растението се среща в Източна Азия, Япония, Израел, Мексико, Австралия и Китай. Този плод има няколко имена - питахая, драконово сърце, драконов плод.
Растението питахая е пълзящ се кактус с височина до 10 метра, с дълги бодливи клони, върху които се образуват цветя, след това малки шишарки, от които се развиват плодове.
Плодовете на питая са с овална форма, външно много красиви и необичайни. Кората е розова, червена и жълта, в зависимост от сорта. Кожата е покрита с издънки-люспи с яркозелен цвят, пулпата на плода е с много семена. Цветът на пулпата е бял, червеникав и ярко розов. Консистенцията на пулпата наподобява много гъста заквасена сметана. Питая има вкус на киви и банан едновременно.
Още: Тук се намира краят на света
Още: Стихотворение на деня, 25 януари, от Дора Габе
Има 3 разновидности питахая, които се различават един от друг по цвета на кората и пулпата, броя на люспите и вкуса:
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Това растение пази дома от лоша енергия и носи изобилие и късмет
Костариканската питая е червена, с червеникава кожа, червеникава, почти лилава, с малки семена. Плодовете са много ароматни, кръгли и леко продълговати;
Жълта питахая, нарича се още жълта круша, дълга и бодлива круша. Кората е жълта, люспите са по-скоро като пъпки. Месото е бяло с черни семена. Плодовете са овални, продълговати, много сладки и ароматни, което превъзхожда другите два сорта;
Бяла питая, най-разпространеният сорт, има овални плодове с богат вкус. Бяло месо с черни семена. Кората на плода е розова, със светлозелени люспи.
Още: Кои масла са най-полезни за косата през зимата?
Още: Как да увеличим „хормона на щастието“ в нашето тяло?
Полезни характеристики
Плодовете са богати на витамини, особено витамин С, протеини, желязо, плодови киселини, антиоксиданти, фибри, диетични фибри и минерали. Семената са богати на танин, който е полезен за зрението.
Питахая помага за премахване на токсините, подобрява работата на червата, помага при подуване на корема, неутрализира свободните радикали, които са вредни за тялото, подобрява самочувствието при хронични заболявания и артрит, регулира нивата на кръвната захар, при хора, страдащи от диабет. Плодовете помагат за укрепване на имунната система, при редовна употреба са добра профилактика на респираторни заболявания и астма. Препоръчително е да се ядат плодове при заболявания на сърдечно-съдовата система.
Калоричното съдържание на питая е много ниско, само 50 kcal на 100 г. Следователно можете спокойно да ядете плодове по време на диета, освен това те са много питателни и сладки, перфектно утоляват жаждата, тъй като са 85% вода.
От пулпата се приготвят маски за лице, които помагат при стареене на кожата, правят я еластична и тонизират. След тен, питаята успокоява, овлажнява и регенерира кожата.
Стъблата на растението се използват за направата на лекарства срещу паразити. Семената се използват за приготвяне на препарати за лечение на заболявания на гърлото и против диария, за облекчаване на състоянието при отравяне с тежки метали.