Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво да не правим с хладилника

27 януари 2022, 11:50 часа

Домакинският хладилник е задължителен във всеки дом. Купува се не за една година или дори за едно десетилетие и не е евтино. Ето защо трябва да помислите за правилното му функциониране, преди да възникнат проблеми с него. Препоръките са прости, но в ежедневието често не се зачитат баналните неща. Производителите и специалистите по ремонт на хладилници препоръчват спазването на редица прости правила, които трябва да се придържате от самото начало, като се започне от момента на покупката. 

Транспорт

Не се препоръчва да накланяте хладилника повече от 40° по време на транспортирането му, така че маслото от компресора да не попадне в нагревателната част на веригата, това може да доведе до запушване на тръбичката в бъдеще и в резултат на това, до скъпи ремонти.

Поставяне и монтаж

Необходимо е да изберете правилното място за семейния "хранител". Не трябва да се използва на закрито с относителна влажност над 80%. Температурата на въздуха трябва да бъде най-малко 10 С за двукомпресорни и 16 С за еднокомпресорни агрегати. Не поставяйте хладилника близо до печки и нагреватели. Това правило се обяснява с факта, че компресорът няма да бъде включен от термостата при ниска температура, при повишени температури компресорът няма да се изключи и продължителната работа може да доведе до повреда, да не говорим за прекомерната консумация на електроенергия .

Помещението трябва да е достатъчно голямо, за да може въздухът да циркулира нормално.

Хладилникът трябва да бъде монтиран във вертикално положение. Препоръчително е да направите това, така че да се наклони малко назад, след което вратата ще се затвори под собствената си тежест. Ако хладилникът е наклонен напред, вратата може да бъде изкривена, уплътнението между шкафа и вратата може да се влоши и топъл въздух ще започне да влиза. Задната стена на хладилника (където е кондензаторът) не трябва да приляга плътно към стената на кухнята, необходимо е разстояние от 2-3 сантиметра.

Хладилен уред, донесен от студ (по-малко от +12 ° C), не трябва да се свързва към електрическата мрежа за няколко часа.

Склад за храна

Не претоварвайте хладилника с храна и не поставяйте гореща храна в него. Този електрически студен генератор изразходва толкова много усилия за поддържане на необходимата температура, че не можем да говорим за охлаждане на горещи продукти. .

Забранено е съхраняването на вещества, съдържащи алкали и киселини, зашото това ще доведе до корозия на алуминиевия изпарител, изтичане на хладилен агент и след това до повреда на домакинския уред. Там също не трябва да съхранявате растително масло, в този случай еластичността на уплътнителя е значително намалена. 

Размразяване и почистване

Образуването на лед върху изпарителя на конвенционалните агрегати е неизбежно. Как да се "борим" с това? Строго е забранено почистването на изпарителя от "снежната" покривка с нож или други остри предмети. Едно неуспешно движение може да деактивира изпарителя и самия уред. Погрешно е да се смята, че хладилниците със системата "NO FROST"изобщо не изискват размразяване. Дори такива модерни модели трябва да се оставят поне веднъж годишно или на всеки шест месеца, изключени от захранването.

Анита Найденова
Анита Найденова Отговорен редактор
Новините днес