Какви традиции задължително се спазват на Лазаровден?

11 април 2025, 14:14 часа

Вече сме в месеца, пълен с цветни християнски празници, които всички чакаме с нетърпение. Съвсем скоро ще честваме Лазарица. Напосредствено след нея идва Цветница. След тях логино следват дните на Страстната седмица с кулминацията им – Великден. Всички тези празници са изпълнени с редица народни и християнски традиции, с които трябва да се съобразяваме.

Лазаровден или както всички го наричаме – Лазарица – винаги се чества в събота. Този празник е в чест на Лазар, възкресен от Христос. На този ден имен ден празнуват всички, които носят това име и неговите производни.

„Лазаре, стани“ – какво се случва с Лазар след възкресяването му?

Празникът е възхвала на новото, възраждането на живота през пролетта, оптимизма и младостта. Не случайно след този празник поотрасналите момичета вече се смята за моми, готови за женене. Денят е изпълнен с вечелие, песни, танци, задявки и забавни обичаи и ритуали, които се предават от поколение на поколение.

Лазаруване – красота и празник на живота

Обичаят лазаруване продължава да се изпълнява старателно в продъжение на векове. Той е жив и днес и има своите особености в различните краища на страната.

Някога се вярвало, че ако едно момиче не е лазарувало, няма да се задоми. Дали е вярно или не – никой не може със сигурност да каже. Факт е, че момичетата не искат да рискуват. С този обичай, на практика, се слагало край на детството на момичетата и се отбелязвало тяхно съзряване и готовност да се задомят и да въртят къщата.

Лазаровден и Цветница: Срещата на християнските празници и народните традиции

На Лазаровден момичетата минават по къщите и наричали. Обличали се в грехи на невести, взето назаем от млади булки. Така облечени, те пеят песни по къщите, за да донесат настроение, берекет и много красота и желание за живот у стопаните.

Живописните лазарки имат в празничния си репертоар един обреден танц, носещ името „броеник“. Момичетата веели бели кърпи докато играят. В същото време наричали за берекет, здраве и шастие стопаните и техните къщи.

От своя страна стопаните дарявали лазарките с яйца, символизиращи възкресението, здравето, късмета и дълголетието и с плодове – символ на новия живот и плодовитостта. Текстовете на песните за Лазарица са своеобразна благословия за благополучие, плодородие и здраве. Те посказвали, че този ден поставя началото на момеенето и времето за сватба и любов.

Преди време точно на Лазаровден момците бързали да поискат ръката на любимата си. А момичетата пускали цветните си венци в реката с надеждата момъкът да хване венеца на своята избраница.

Какво се дава на лазарките по традиция?

Яйцата, които момичетата събират на Лазаровден, се боядисват в четвъртъка или в съботата преди Великден – седмицата след Лазаровден.

Други обичаи на Лазаров ден

Няма празник без празнична трапеза. Както всичко, което се прави на този ден има определено значение и цел, така и трапезата е пълна със символи.

Задължително е на този ден да се приготвят празнични ястия. Забранено е да се откаже помощ на човек в затруднение. В никакъв случай да не се работи на полето или да се върши домакинска работа. АКо се спазва всичко казано по-горе, домът и стопаните му ще се споходени от късмет, здраве, пплодородие, богатство и берекет през годината.

За трапезата се приготвят ястия, съдържащи зелени пролетни зеленчуци като спанак и коприва. Те се тълкуват като символ на възраждащата се природа и зараждащата се женственост на момичетата. На трапезата важно място медът. Той символизира сладостта от живота.

На Лазаровден се правят обредни хлебчета, наподобяващи човек, които лазарките трябва да пуснат в реката на следващия ден. Тези хлебчета ще определят кумицата за годината – майсторката на най-бързо движещото се в реката хлебче.

Урок по Лазаруване – какво прави всяка девойка на Лазаровден?

На Лазаровден се късат и върбовите клонки, които на следващия празничен ден – Цветница се носят в храмовете, за да бъдат осветени. Затова и в нашите обичаи празникът освен Цветница, се нарича и Връбница. След като бъдат осветени върбовите клонки, се отнасят в домовете и се оставят закачени на входните врати. Вярвало се, че те „пазат“къщата от злите сили, злото, болестите. Носят късмет и здраве на стопаните.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес