Когато избирате нов козметичен продукт, четете внимателно съставките, които съдържа. Именно тези съставки се абсорбират от кожата и може да имат положителни или негативни последици. Някои от тях се свързват със здравословни проблеми като екзема, алергии, хормонални проблеми и дори рак!
Ето кои са съставките, които да избягвате при избора на козметика:
1. Алуминий
Това е метал с токсични свойства и е опасен за нормалното функциониране на ендокринната система. Ще го срещнете в продуктите против изпотяване - рол-он или дезодорант. Отдавна на пазара се предлагат продукти от този тип без алуминий. Това е изрично посочено върху дизайна на артикула.
2. Трите кратки думи DEA, MEA и TEA
Всъщност това са безцветни течности, които миришат на амоняк. Срещат се в почистващи продукти, които образуват пяна - сапуни, шампоани и душ гелове. Намират приложение дори в състава на продукти за грим и коса, както и слънцезащитни продукти.
3. Имидазолидинил
Това е консервант, който може да причини дерматит. При високи температури отделя формалдехид, който е много токсичен. Използва се в декоративната козметика и в маски за лице. Когато проникне в кожата, може да доведе до главоболие или алергии, да наруши съня или да причини болки в ставите.
4. Минерално масло
Минералното масло е нефтен продукт, създава овлажняващ слой, който запушва порите. Така токсините от порите не могат да се почистят и се появява акне или други възпаления. Среща се в кремове за лице и лосионr за тяло.
5. Парабени (метил, бутил, етил, пропил)
Парабените нарушават хормоналния дисбаланс. Срещат се в почит всички козметични продукти.
6. PEG (полиетилен гликол)
Това е съставка, която сгъстява консистенцията на козметичните продукти и намалява естествения овлажняващ фактор на кожата. Ще го срещнете в почистващи продукти за лице.
7. Фталати
Ще ги срещнете върху етикетите на козметичните продукти под името “аромати”. Всъщност това са просто химикали, употребяване в пластмасовите изделия за повече гъвкавост.
8. Пропилен гликол и бутилен гликол
Когато са в течно състояние имитират „повърхностно активно вещество“. Проникват бързо в кожата и може да нарушат структурата на протеините и кожните клетки. Използват се при екстрактите от билки.
9. SLS и SLES
Благодарение на тях козметичните продукти образуват богата пяна. Ще ги срещнете в сапуни, шампоани и душ гелове.
10. Триклозан
Това антибактериален агент, изкуствено синтезиран, който може да повлияе на нормалното функциониране на щитовидната жлеза. Триклозанът присъства в състава на пасти за зъби, сапуни или дезодоранти.
Всички тези изкуствени добавки крият риск за здравето ви. Четете внимателно състава на козметичните продукти и избирайте с особено внимание всеки нов продукт!