Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какви рискове крие домашният климатик?

23 август 2022, 15:33 часа

Днес почти всеки съвременен дом разполага с климатик. Нуждата от климатизиране на дома е наложителна в летните жеги. Широкото разпространение на този уред се дължи на това, че той обикновено е предназначен както за изстудяване на въздуха през лятото, така и за затоплянето му през зимата.

На всеки, който релаксира в хладното пространство, създадено от климатика, е известно, че освен неоценимата полза да ни разхлажда в топлите дни, климатикът има и някои неблагоприятни последици върху здравето ни. Добре е тези скрити опасности да бъдат известни на ползвателите на климатици.

Ако нямате КЛИМАТИК у дома, ето 3 СУПЕР идеи как да се разхладите

Резки температурни амплитуди

Контрастът в температурата може да се очаква от едно пространство, което се климатизира. Външната температура предполага намаляване на градусите вътре и при едно влизане отвън в климатизирано помещение се получава първоначален температурен шок. Тези промени не са много полезни за тялото, защото то трябва бързо да се справя със собствената си терморегулация при всеки преход в помещение с климатик.

Нужно е да държим сметка, че съдовете в човешкото тяло не са в състояние да се адаптират бързо към температурните промени. Допустимата граница е от 10 градуса разлика. По-екстремни различия водят до застой и възпалителни процеси в тялото.

Поява на схващане

Едно от основните отрицателни влияния на климатика е, че охлажда интензивно някои части от тялото. Това основно са гърбът, вратът, стъпалата и кръстът. Тези зони от своя страна са особено чувствителни. Охлаждането им предизвиква някои неприятни симптоми - възпаления на нервните окончания, схващане на мускулите, изсъхване на носа. Изпарява се течността върху кожата, следствие на създаваното течение от уреда и кожата става уязвима.

Защо в европейските домове няма климатик?

Изсушаване на въздуха

Към вредните ефекти трябва да причислим изсушаването на въздуха в помещението. Това се получава, когато климатикът се настрои неправилно и не се проветрява редовно помещението. Въздухът, който циркулира вътре се изсушава и води до сухота в очите, носа, устата.

За да не се стига до тези неприятни моменти, добре е климатикът регулярно да се спира. Ако се спазват и останалите изисквания градусите навън и вътре да не са повече от 10, ако се проветрява редовно и се настройва уредът правилно, тези вредни влияния могат да бъдат туширани до приемливи граници.

Изборът на климатик също е важен момент при пресмятане на рисковете. Размерите на помещението трябва да се съобразят с мощта на уреда, той трябва да се монтира от професионалист, за да е сигурно, че ще работи правилно, а и трябва да се избере добра марка уред, което е гаранция за безпроблемната му работа.

Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес