Босилекът всъщност е една от най-лесните билки за отглеждане на закрито. Всичко, от което се нуждаете за успех, е слънчев перваз на прозореца или малко осветление за отглеждане, за да осигурите подходяща светлина – и с редовно поливане и периодично подрязване можете да се насладите на постоянен запас от ароматни листа през целия сезон.
Как да отглеждате пресен босилек вътре през цялата зима
Има много начини да започнете да отглеждате своя босилек на закрито. Всъщност, ако вашите растения вече растат навън в саксийни контейнери, те лесно могат да бъдат внесени вътре, за да продължат да растат.
Можете също да изкопаете и засадите в саксии съществуващи растения – или да вземете резници от тях, ако са твърде големи. Не на последно място, можете лесно да отглеждате и от семена. Ето един поглед към това как да направите всеки метод, като започнете с внасянето на саксийни растения.
Рецепта: Как да си направим чай от сух босилек
След като температурите на открито започнат да падат под 10 градуса или по-ниско, ако планирате да внесете босилек в саксии, е време да предприемете действия. Важното при саксиите е да ги внесете преди лека слана или ниски температури да започнат да се отразяват.
Изкопаване и пресаждане на съществуващи растения – Как да отгледаме пресен босилек вътре
За изкопаване и засаждане на съществуващи растения, растящи в градината или повдигнати лехи, знайте, че по-малките растения обикновено работят по-добре за трансплантация. По-големите, по-стари растения от босилек обикновено имат корени, които могат да бъдат дълбоко над 20 см в почвата, така че ако вашите растения са твърде големи – най-добре е да започнете пресни със семена или резник от растението.
Пресаждане на растения босилек за закрито
Ако се опитвате да засадите съществуващи растения на открито, изберете по-малки растения с по-малка коренова система.
Когато изкопавате растенията, използвайте малка градинска мистрия, за да изкопаете на няколко сантиметра от основата на растението, за да разхлабите почвата. Внимателно повдигнете кореновата топка. Опитайте се да запазите възможно най-голяма част от кореновата топка непокътната, когато пресаждате, за да направите прехода по-плавен.
Когато засаждате, използвайте съд, който е поне един инч по-голям от основата на растението. Също така се уверете, че контейнерът има добри дренажни отвори. Използвайте добре дренираща почвена смес за саксии, както бихте направили, ако сеете семена от нулата.
Напълнете контейнера до една трета от пътя с почва и компост. След това добавете растението, като го поддържате на същото ниво на растеж, както е било във вашата градина, и засипете с допълнителна почва. Натъпчете леко и полейте добре, за да помогнете на растението да се закрепи. Поддържайте почвата влажна, но не прекалено наситена.
Как чаят от босилек ни помага при упорита кашлица
Вземане на резници от съществуващи растения – Как да отгледаме пресен босилек вътре
Ако вашите съществуващи растения са просто твърде големи, можете също да вземете резници от босилек за трансплантация вместо това. За да направите това, отрежете част от стъблото, където можете да видите възел. Отстранете всички долни листа и ги поставете в чаша вода.
Не след дълго ще започнете да виждате корени да растат от възлите. След като корените станат дълги няколко инча, прехвърлете новото растение в съд, пълен с почвена смес за саксии. Вече имате стайно растение босилек, готово за отглеждане!
Отглеждане от семена – Как да отгледаме пресен босилек вътре
Лесно е да започнете да отглеждате босилек на закрито от семена. Всичко, от което наистина се нуждаете, за да започнете, е пакет със семена, контейнер, почвена смес за саксии – и добро осветление.
Започнете, като напълните контейнера с качествена почвена смес за саксии. Внимателно поръсете семената на босилека върху почвата, като се опитвате да ги раздалечите, докато вървите. Леко покрийте с тънък слой смес за саксии и използвайте бутилка със спрей, за да навлажнете леко повърхността.
Поддържайте почвата влажна, но не прекалено наситена. Вашият босилек трябва да покълне за около 8 до 10 дни. След като покълне, поставете в най-топлата стая на слънчев прозорец с южно изложение – или под светлина за отглеждане за поне 8 часа всеки ден.
Тази билка отпушва кръвоносните съдове и понижава лошия холестерол
Подходящо осветление
Босилекът е слънцелюбиво растение, така че вирее най-добре на светли места. Растенията се нуждаят от около осем до дванадесет часа ярка светлина, за да растат правилно.
За да помогнете на вашия босилек в саксия да получава достатъчно светлина, изберете място в дома си, което е до прозорец с южно изложение. Ако нямате прозорец с южно изложение, можете да използвате и допълнително осветление.
Използване на изкуствено осветление
Ако решите да използвате изкуствено осветление, имайте предвид, че не е нужно да купувате скъпи лампи за отглеждане, за да имате успех с отглеждането на босилек на закрито. Обикновените LED или флуоресцентни лампи и осветителни тела ще свършат работа да помогнат на босилека да расте точно толкова добре, колкото и тези, продавани като специални крушки за „светлини за отглеждане“.
Можете да изкорените босилек от съществуващо листо и стъбло. След като се развият корените, просто засадете като нормално растение.
Не само, че LED светлините за отглеждане често са по-лесни за намиране, но те обикновено са много по-евтини за закупуване и работа като специални осветителни тела за отглеждане.
Какъвто и тип светлина да използвате, светлинният таймер ще ви помогне да гарантирате, че вашите растения получават необходимите 8 часа светлина всеки ден, без да се налага да помните да включвате или изключвате осветлението през цялото време.
Може да се наложи от време на време да завъртите босилека в саксия, ако източникът на светлина е само от едната страна на растението. Това ще помогне на босилека да расте равномерно и да избегне накланяне. Ако използвате допълнителни светлини, дръжте светлините само на няколко инча над горната част на босилека и ги преместете нагоре, ако е необходимо. Това ще помогне да се избегнат дългокраки и тънки растения.