Ягодите са плодове, които са обичани и отглеждани от повечето градинари в страната. Но за да получавате постоянно богата реколта всеки сезон, трябва да знаете правилата за отглеждане на тази култура. Важно е да изберете правилния сорт ягоди, да изберете „правилното“ място за тях на парцела и да подготвите или купите висококачествен разсад.
Освен това е препоръчително да се спазва редуването на културите, ако площта на парцела позволява, както и да се ангажират с профилактика на болести и борба с вредители.
Отглеждане на ягоди - ето каква е тайната на финландските градинари за богата реколта
Подготовка на парцел за засаждане на ягоди
Предпочитаните почви за такива плодове са черна, пясъчно- глинеста или глинеста почва. Тъмносивата горска почва е подходяща и за отглеждане на градински ягоди. Реколтата няма да бъде толкова богата, ако засадите плода върху пясъчник, торф, глинеста почва или в низина. Много е важно да се вземе предвид киселинността на почвата при засаждане. Оптималното ниво на pH трябва да бъде 5 или 6. Нивото на подземните води също влияе върху добива на плодове. Тя трябва да бъде разположена на дълбочина 60 см от повърхността на почвата или повече. За да засадите горски плодове, трябва да намерите място, където температурата на дълбочина 20 см не пада под -8 C през зимата.
Преди да засадите розетки от градински ягоди, е необходимо да проверите дали в почвата има ларви на вредители като телени червеи, колорадски бръмбари и ягодови нематоди. През пролетта, когато снегът се стопи, трябва да премахнете цялата миналогодишна растителност от района, където планирате да засадите ягоди. Освен това е по-добре да го изгорите, тъй като вредителите често зимуват в него.
Как се отглеждат ягоди в саксия през зимата
Ако намерите много неканени гости във вашия имот, препоръчително е да засадите цвете като алкалоидна лупина в местообитанията им. Ларвите на вредителите ще умрат от такова съседство. Друг начин да се отървете от паразитите е да третирате почвата с разтвор на амоняк.
След това можете да го третирате с хербицида Раундъп, за да се отървете от плевелите. При този тип подготовка на почвата, през пролетта ще бъде достатъчно просто да я бранувате и да преминете през бъдещата плантация с култиватор, като разхлабите горния 15-сантиметров слой почва.
Признаци за добро качество на разсад
Най-добрият разсад от ягоди се считат растенията, чийто диаметър на кореновата шийка надвишава 6 мм и завършва с влакнести корени с дължина над 7 см. „Правилният“ разсад е силна розетка с три до пет пълноценни листа, месести бели корени с дължина 5 см или повече. В средата трябва да има цяла апикална пъпка.
Закупеният посадъчен материал трябва да бъде засаден незабавно. Ако по една или друга причина това не може да се направи, тогава розетките трябва да бъдат закопани в рохкава почва на сянка или да се съхраняват за 2-3 дни в хладно мазе или изба, като корените се увиват в навлажнен мъх.
5 сорта ягоди, които понасят добре зимата и дават богата реколта
Засаждаме разсад
Това се прави или в началото на пролетта, или в началото на есента. Ако засаждането е през есента, то се извършва в периода от 10 август до средата на третото десетдневие на септември. Също така е възможно да се засадят розетки по друго време, но в този случай добивът ще бъде много по-нисък.
Преди засаждането е препоръчително да държите разсада в хладно помещение в продължение на 5 дни, а непосредствено преди засаждането в земята се препоръчва да потопите корените в глинена каша. Засадените по този начин ягоди ще се вкоренят по-бързо.
Кои хитрости при засаждането на ягоди ни дават богата реколта?
Разсадът се засажда във влажна почва. По време на периода на засаждане кутията с разсад трябва да се остави на сянка. Ако кореновата
система на ягодовите розетки е твърде дълга, тя може да бъде съкратена до желания размер, тоест до около 7 см. След засаждане в земята плодовете се поливат и за да изсъхне почвата по-бавно, без да се образува кора, която пречи на преминаването на въздуха, дупките трябва да се мулчират.