Има редица прилики между всички тези вкусни продукти. Като начало всички те са направени от плодове. А в някои случаи е възможно да се използват едни и същи плодове за приготвяне както на сладко, така и на мармалад и конфитюр. Какви обаче са разликите между тези 3 продукта?
Любимото на всички българи сладко всъщност е традиционно за балканите и няма световен еквивалент. Най-типичните сладка се приготвят от ягоди, сливи или череши, но както знаем вариантите са толкова разнообразни, колкото и плодовете, до които имаме достъп. За сладкото се използват най-хубавите плодове, тъй като в него те са цели или нарязани на едро. Самото варене трябва да става изключително внимателно, за да се запази целостта на плодовете. Крайният резултат е груба консистенция с ясно отчетливи плодове.
КАКВА Е РАЗЛИКАТА МЕЖДУ КАФЕ И ЕСПРЕСО
Що се отнася до мармалада, той се вари на същия принцип, на който и сладкото, и конфитюрът, но тъй като плодовете не са непременно цели вътре, то не е нужно да се внимава толкова. Характерно тук е, че се използва по-малко количество захар. В България най-често мармаладът се приготвя от шипки или ягоди, докато в другите държави се използва пулпата на цитрусите.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Конфитюрът идва от Франция, където confiture е думата за всички плодови желета, мармалади и сладка. На български обаче, конфитюрът е нещо по-специфично.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Начинът на приготвяне на конфитюр не е толкова различен от този на сладкото или любимите на всички компоти. В сравнение със сладкото, той има по-гладка текстура, но не е толкова горчив колкото мармаладите.