Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Каква е разликата между любовта и влюбването?

15 февруари 2019, 08:15 часа

Ден след Деня на влюбените, а и по всяко време на годината темата за любовта е актуална. След еуфорията на празника е интересно да разберем каква е разликата между любовта и влюбването.

Още: Защо разтривките с ракия са били толкова полезни в студеното време

Още: Защо стомахът ви издава странни звуци? Истината ще ви изненада

"Да приемаме влюбването за любов е една често срещана заблуда." Това каза за Радио „Фокус" – Бургас психологът Стела Семерджиева по повод Деня на влюбените.

"Между това да си влюбен и да обичаш има голяма разлика. Много често влюбването се бърка с любов. Влюбването е химия и се различава от истинската любов по няколко неща. На първо място то не е акт на волята или съзнателен избор. Без значение дали и колко искаме да се влюбим, ние не можем да го предизвикаме. От друга страна, може дори и да не търсим преживяването, то просто да ни се случи", каза още психологът. Според Стела Семерджиева влюбването е химия, при това генетично предопределена, за да се продължи човешкия род.

"Когато се влюбим, в нашия организъм се произвежда коктейл от хормони, които водят до различни телесни усещания и преживявания. Например повишава се количества на допамин т. нар. хормон на удоволствието, нивото пък на серотонина се понижава, което предизвиква състояние, наподобяващо едно психичното разтройство, което се нарича ОКР или т. нар. обсесивно-компулсивно разстройство", уточни Семерджиева. Според думите й точно както при психичното разтройство, човек започва да има натрапливи и влудяващи мисли, които не могат да бъдат изгонени.

Още: Как да не бъркаме правописа на сложните думи на български?

Още: Легендарният чай от мента: Какви са неговите ползи и вреди

"Натрапливо си мислим за човека, предизвикал вниманието ни, заспиваме и се събуждаме с тази мисъл, последвани от компулсивни действия, които могат да се изразяват в това постоянно да поглеждаме телефона си, за да видим дали не ни е търсил или писал любимият човек, отваряме снимката му и пак, и пак", добави специалистът. Според нея тук обаче има една съществена разлика с обсесивно-компулсивното разстройство и тя е, че при влюбването на човек му е приятно.

"Това доказва, как нашата гледна точка оцветява това, което преживяваме и усещаме, като "добро" или "лошо", заяви Стела Семерджиева.

"Пеперудите в стомаха" също са нещо реално като усещане и то се дължи на „химията". Това е адреналинът, който се произвежда в нашето тялото, когато виждаме човека, в който сме влюбени", заяви специалистът.

"Чувството пък на възбуда, на еуфория, въодушевление и романтично настроение на влюбения се дължи на едно вещество фенилетиламин, което се синтезира в мозъка на влюбения, наречено още "любовна молекула", каза още Семерджиева. Тя обясни, че това е вещественост, което се съдържа и в шоколада, така, че ако човек е пристрастен към хапването на шоколад, то е много възможно, без да осъзнава да търси преживяване на влюбеност и да се опитва да си го набави чрез шоколада.

Още: За размножаване на орхидеи - ето какво задължително трябва да знаем

Още: Какви тънкости има готвенето в алуминиеви съдове?

"Влюбването като преживяване е толкова интензивно, че създава една илюзия за близост и сигурност във връзка, готови сме дори да правим и казваме неща, които никога не сме правили преди. Изследванията показват, че активното производство на допамин продължава максимално до около 24 месеца, така че това състоянието на влюбеност е сравнително кратко", каза още психологът.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес