Твърди се, че при избора между бяла и кафява захар е по-добре да се избере кафявата. Това се обяснява с факта, че кафявата захар е по-здравословна. Но дали наистина е така?
Още: Ето какви са невероятните ползи от фастъченото масло
Още: Лекар: Кои храни понижават най-бързо кръвната захар?
Някои смятат, че цветът е единствената разлика между бялата и кафявата захар. Или че кафявата захар е същата бяла захар, но само нерафинирана (тоест нерафинирана от примеси). Всъщност всичко е правилно, но основната характеристика на кафявата захар е нейният състав.
От какво се прави захарта?
В индустрията захарта се отличава с източника на суровини. За производството на сладкарски изделия се използват следните видове: тръстика, цвекло, палма, клен.
Още: Знаете ли как се приспива Коледна звезда?
Още: Гулията ни носи тези 7 невероятни ползи - ето кои са те
Всеки от тези видове захар е рафиниран, но само захарта от тръстика може да се използва в нерафинирана форма за храна, тъй като останалите имат неприятни вкусове в нерафинирано състояние.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е причината да не се раздига масата на Бъдни вечер?
Как се прави захарта
Процесът на получаване на захар се състои от няколко етапа. Първо захарното цвекло или захарната тръстика се нарязват, измиват и подготвят за извличане – извличане на захарта с гореща вода. След извличането на сока остава страничен продукт – гъст кафяв сироп, който се нарича меласа.
Полученият сок, който съдържа около 15% захароза, се смесва с варно мляко за отстраняване на тежки примеси и се прекарва през разтвор на въглероден диоксид, който свързва вещества, които не са захари.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
След това получената суровина се филтрира и на изхода се получава вече пречистен сок, който се избелва със серен диоксид и се филтрира през активен въглен. Много разновидности на захарта съдържат различни количества зеленчуков сок – меласа, което придава на кристалите различни нюанси на бялото.
След изпаряване на излишната влага остава течност със съдържание на захар вече 50-65%, която след това се изпраща за кристализация. Тази процедура е насочена към получаване на следващия междинен продукт на преработката - маскуит (смес от кристали захароза и меласа). Освен това, за да избелите окончателно захарта, трябва да се отървете от „оцветяващата“ меласа и да оставите само захароза - използва се центрофуга. Бялата захар, получена на този етап, може само да се суши. Вече може да се яде – за разлика от тръстиката, чийто производствен процес не е завършен на този етап.
След като бялата захар е готова, нека преминем към приготвянето на кафява захар. Създава се по един от двата начина: или меласата се добавя обратно в бялата захар, или оригиналната захар се обработва само частично, така че част от оригиналната меласа все още остава. Именно меласата придава на кафявата захар наситения й цвят.
Коя захар е по-здравословна: бяла или кафява
Основното предимство на нерафинираната тръстикова кафява захар е нейният химичен състав. Различава се по съдържанието на различни микроелементи в захарта. Калоричното съдържание на двата вида е почти същото. Кафявата захар, в сравнение с бялата, съдържа елементи като магнезий, калий, желязо, калций, фосфор, цинк. Съдържа и голямо количество витамини от група В. В процеса на рафиниране на захарта всички тези полезни вещества се отстраняват заедно с меласата.
Тоест, да, кафявата захар все още има определени предимства. Въпреки това, тя ще се счита за по-здравословна от обикновената бяла захар само когато се консумира в умерени количества.