Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как щастието влияе на здравето?

12 декември 2022, 14:00 часа

За всеки щастието е нещо различно. За някои се свежда до задоволяване на материални нужди – купуване на скъпи коли и апартаменти, а други намират удоволствие от живота, когато живеят целенасочено и постигат мечтите си. Изследванията показват, че гените на хората с дълбоко чувство за цел в живота са по-добре подготвени да се борят с болести и инфекции.

Още: Какви са основните разлики между керамичен и индукционен котлон?

Още: Офталмолог: Eто как можем да се предпазим от конюнктивит!

Ново проучване, което е проведено, установява, че истинското щастие – такова, което се корени в добрината и идва от същината на човека – може да повлияе положително до такава степен, че да достигне чак до ДНК-то и така дори да предотврати заболявания.

20 цитата за щастието, които да ви усмихнат

Експертите наричат този тип щастие евдемонично благополучие. Другият вид, базиран на повърхностна стойност и самозадоволяване, се нарича хедонично благополучие.

Още: Неочаквано: 14 предмета от ежедневието, които са по-мръсни от седалката на тоалетната

Още: Защо в римските цифри няма числото 0?

Гените на хората с високи нива на въпросното евдемонично щастие функционират по-добре, като поддържат ниска експресия на възпалителни гени и висока експресия на антивирусни и антитела. Многобройни заболявания, като например сърдечните, и борбата с инфекции са свързани с този тип щастие и то ги държи настрана.

Щастието е в малките неща!

„Харесването“ в социалните мрежи няма да ви направи щастливи

Социалните мрежи са много коварни и колкото и да си мислим, че харесванията на нашите снимки ни правят щастливи, всъщност се случва точно обратното и това вреди на самооценката и нивото на радост.

Още: Кои са най-красивите планински градове през зимата у нас

Още: Как най-бързо да размразим тесто?

Ново изследване показва, че колкото повече млади хора използват социалните мрежи, толкова повече общото им щастие намалява. Кара ги да се замислят по два показателя - как се чувстват в момента и колко са доволни от живота си като цяло. Разсъждаване ежедневно по тези теми само на база харесване на публикации – не се отразява добре на психиката.

Това е начин за младите хора, които често пътуват и нямат среда, да се запознават по-лесно и да се социализират по-бързо, но вместо това да подобри благосъстоянието, социалните мрежи показват точно обратния резултат – те го подкопават. Затова общуването лично и директният контакт са най-добрия избор, който може да направите за вашето лично щастие, за да може да подобрите и здравето си.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Сашка Христова
Сашка Христова Отговорен редактор
Новините днес