Рецептите за кисело зеле са многобройни и разнообразни, но във всички се използва един задължителен елемент – сол, и то, в сравнение с обичайната й употреба, в доста сериозни количества. Това прави любимата българска зимнина доста неподходяща за деца, за хора с високо кръвно, а и я превръща във въобще съмнителен хранителен продукт от принципно здравословна гледна точка.
Алтернативен вариант за консумацията му е след изкисване - но е близко до ума, че така киселото зеле губи част от специфичния си вкус. Но изход има и той се състои в добавянето на мед към саламурата в бидона.
Още: Защо киселото зеле не става кисело?
Рецепта за кисело зеле с мед и намалено количество сол
Съставки (за бидон с обем 80 л): средно големи зелки – 40 кг, хрян – 30 см, царевица – 2 мамула, червено цвекло или червено зеле – 1 глава (за оцветяване на саламурата), морска сол – 12 г на 1 л вода, мед – 15 г на 1 л вода, вода – прибл. 40 л.
Как се приготвя?
Отстранявате външните листа на зелките и ги измивате. Разцепвате кочаните им на четири, за да се просмуче добре саламурата. Подреждате ги в бидона. Намирате объл речен камък и го слагате за 3 минути в тенджера с кипяща вода – по този начин ще се извари и обеззарази, като така изчезнат рисковете за бактериално и гъбично инфектиране.
Остъргвате леко хряна, нарязвате го на 4 части, които след това разцепвате надве. Разрязвате червеното цвекло (или зелка) на 4 части. На различна височина сред зелките поставяте хряна, царевичните мамули и червеното цвекло.
Още: Как да приготвим най-крехкия джолан с кисело зеле
В кофа от 10 л разтваряте по 120 г морска сол и 150 г мед, разбърквате добре и изливате този разтвор в бидона. Продължавате да наливате разтвор в същите пропорции, докато се покрият зелките. Върху им най-отгоре поставяте дървена кръстачка, а върху нея – изварения объл речен камък. Целта на тази манипулация е зелките да бъдат постоянно потопени под саламурата.
Бидонът се държи на хладно, сенчесто място, обикновено се използва мазе. Някои твърдят, че киселото зеле, приготвено по този начин, няма нужда от претакане – но това, така или иначе, носи известни рискове, затова е най-добре да се претака, както се прави обикновено.
Обикновено зелките попиват вода, затова понякога се налага по време на процеса на ферментиране да се долеят 2-3 литра допълнително разтвор на морска сол и мед в същите, вече използвани пропорции.
За пресичане по натурален, природен начин, без използване на химически вещества, се изстискват 4 лимона и сокът им се излива в саламурата заедно с 2 лъжици синапено семе, увързано в малко вързопче от тензух или марля.
Още: Ето какво се случва, ако изплакнете киселото зеле - Никога повече не правете тази грешка
Вкусът на киселото зеле с мед е класическият, познат на всички вкус, като разликата е само в намалената соленост на саламурата. От само себе си се подразбира, че това я прави подходяща за пиене, особено от махмурлии след коледните и новогодишни празнични дни и нощи.
Във вкуса също се чувстват и приятни, резливо-кисели нотки, на моменти с едва забележимо влияние на сладост от меда. Но по време на готвене всякакви странични и необичайни вкусове изчезват. Остава само подсиленото по този начин здравословно състояние на любимата българска зимнина.
Кисело зеле: Как влияе на организма - 9 доказани ползи