Ананасът е сред най-вкусните и полезни плодове, но някои хора го избягват и пренебрегват консумацията му, лишавайки се от ползите, които носи за организма, тъй като срещат трудности в рязането и приготвянето му за ядене или пък допускат грешки, които развалят вкуса му. Въпросът как се яде ананас не е нито шега, нито глупав. Социалните мрежи са богати на съдържание, показващо хитри трикове как по-лесно се приготвя ананасът за хапване и как се яде ананас, за да насладите най-пълноценно на вкуса му. Въпросът как се яде ананас е в две основни направления – как да си го приготвите по-лесно и с по-малко усилия за хапване и с какво да го консумирате, за да изпъкне вкусът му.
8 причини да започнете да ядете ананас всеки ден
Как се яде ананас – как да приготвим вкусния плод за трапезата си?
Вместо дълга борба с твърдата кора на ананаса с остър нож ви препоръчваме да използвате хитър трик за по-лесна консумация. Отрежете горната част на плода заедно с дръжката и започнете да чупите и вадите едно по едно парченцата – зрънцата, от които е съставена кората на ананаса. Не пропускайте да премахнете сърцевината – тя не е добра за консумация. Ще се зарадвате на формата на получените парчета, ако изпробвате този метод, както и на лекотата, с която е възможно отделянето им. Спестява ви време, усилия и нуждата от остър нож. За да се отчупват зрънцата и да е ефективен този трик за лесно хапване на ананаса, важно е плодът да е отлично узрял. Ако ананасът не е добре узрял, не го режете, защото и вкусът му няма да ви хареса. Изчакайте да узрее на стайна температура. Необходимо е да го огледате внимателно за повредени или изгнили места. Качественият и хубав плод трябва да е здрав и добре узрял.
От ключово значение е и да не е студен плодът. Не го съхранявайте в хладилника, за да не изгуби аромата и вкуса си. Ниските градуси са пагубни за вкусовите качества на този плод.
Друг метод за приготвяне на ананаса така, че да е подходящ за сервиране и хапване, е по-традиционен – да го обелите и нарежете на кубчета. В този случай ви е нужен остър нож и търпение, както и клечки, на които да нанижете парчетата, за да е по-лесно да бъдат хващани и хапвани.
Ананасът НЕ е това, което предполагате
Сред популярните методи за рязане и приготвяне на ананаса за хапване е и рязането на плода на шайби. По този начин той е идеален не само за директна консумация, но и за консервиране или употреба в сладкиши. Методът прилича на нарязването на ананаса на кубчета – премахват се частта около дръжката и другия край на плода, обелва се, поставя се легнал и се реже на шайби така, както бихте нарязали тиквички или краставички. След това идва ред на премахване на сърцевината, която не е за консумация.
И тъй като живеем в модерни времена, в които всеки проблем има готово иновативно решение, а времето е кът, бързаме да споделим, че има и уреди, които белят и премахват сърцевината на ананаса. Заслужава си да се сдобиете с такъв, ако често сервирате вкусния плод на масата си.
Има и още една тайна, свързана с въпроса как се яде ананас – как да се освободим от чувствителността в устната кухина, която предизвиква. Това лесно може да бъде избегнато чрез консумация на предварително сварен плод.
14 невероятни ползи за здравето от ананаса
Как се яде ананас – с какво да го съчетаете?
Ако въпросът как се яде ананас е свързан с това с какво да го съчетаете, за да изпъкне вкусът му и да му се насладите пълноценно, то може да изпробвате следните предложения.
- Ананасът се съчетава отлично със захарен сироп или поръсен с пудра захар.
- Ананасът е подходящ за сладкиши, кейкове и торти, приготвени в дома ви.
- Подходящ е за консервиране, но е нужен малко опит и търсене на добра рецепта.
- Ако сте склонни да експериментирате, изпробвайте го върху пицата. Вкусът може да ви очарова и да счетете за най-божествен.
Защо да ядем ананас?
Плодът е богат на витамини и минерали – магнезий, цинк, калий, калций, витамини от група В, манган. Плодът се грижи за съхраняване на костната плътност, поддържа кръвното налягане в подходящи граници, препоръчва се при болки в ставите и за подпомагане на нормалното функциониране на храносмилателната система, както и за профилактиката на диабета.