1. Бирата е най-популярната алкохолна напитка в света, позната на човечеството. И едновременно с това една от най-старите - първенството тук се оспорва от Шумер и Древния Египет. Тогава, обаче, в нея липсвал хмел – добавили го вече в Европа около 1000 г. сл.Хр.
Още: Знаете ли как се приспива Коледна звезда?
Още: Гулията ни носи тези 7 невероятни ползи - ето кои са те
2. Виното вероятно е дори по-старо от бирата, може би се е появило в епохата на неолита. Древните гърци превърнали винопроизводството в изкуство. В Античността задължително го разреждали с вода – според гърците и римляните неразредено вино пиели само плебеите, робите и варварите.
3. Първото писмено споменаване на традиционната японска оризова ракия „саке“ датира от ІІІ век. Алкохолното й съдържание рядко надвишава 20%. Много традиции в Страната на изгряващото слънце са неразривно свързани с употребата на саке - от религиозни шинтоистки ритуали до брачната церемония.
4. В Русия водката проникнала през ХVІ век, внесена от Дания. Преди това основното руско алкохолно питие била медовината. По времето на Петър Велики започнали да навлизат и други чуждестранни алкохоли. Любимото питие на руската аристокрация и гвардейските офицери станало шампанското.
Още: Каква е причината да не се раздига масата на Бъдни вечер?
5. Благодарение на изобретателността на шотландските монаси, които през ХІІ век започнали да дестилират ечемик, цялата страна била снабдена с домашен алкохол - уиски. Ирландците обаче изобщо не са съгласни с тази версия и смятат, че уискито е изобретено от техните предци.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
6. Днес класацията по консумация на алкохол, измерена в чист спирт на глава от населението, се води от Великобритания, следват Финландия, Ирландия, Чехия и Русия.
7. Когато испанските конкистадори свършили алкохола си в Америка, те насочили внимание към местните култури - и по примера на ацтеките започнали да дестилират сок от синьо агаве. Така се родила текилата.
8. Ромът, който станал символ на пиратството, се появява в Карибите в средата на ХVІІ век. Робите, които работели в плантациите за захарна тръстика, също искали да пият, затова приспособили единствената суровина, която имали под ръка. Получената напитка се харесала на целия свят.
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
9. Макар джинът да се смята за националната английска напитка, той се появява в Холандия в средата на ХVІІ век – за негов създател се смята лекарят-алхимик Франсис Силвий. В Англия започва да набира популярност през 1689 г., когато холандецът Вилхелм III Орански се възкачил на английския трон. Няколко десетилетия по-късно става най-разпространената алкохолна напитка в Англия.
10. Първите френски пенливи вина се появяват в началото на ХVІ век. Споровете кога и от кого точно е изобретено шампанското, обаче, не стихват и до днес. Има версия, че първото шампанско се е родило след щастлив инцидент - поради дългото съхранение на бялото вино започнал процес на повторна ферментация и то „кипнало“.
11. През 1939 г. светът за първи път чул името на може би най-известния алкохолен коктейл – „Блъди Мери“ („Кървавата Мери“). Основните съставки за приготвянето му са водка и доматен сок. Получил името си заради червения цвят по асоциация с прозвището на английската кралица Мария Тюдор (1516-1558), наречена от враговете й „Кървавата Мери“.
Обаче ню-йоркският барман Фернан Петио твърдял, че бил измислил коктейла още през 1920-те години.
Вижте повече луксозни алкохолни напитки, подходящи за всеки вкус.