Мазната кожа е тип, при който мастните жлези работят много активно, поради което кожата е лъскава и по-често възпалена. Това е вродена характеристика, което означава, че не може да бъде променена.
При мазния тип на лицето порите са ясно видими и може да се появи мазен блясък, но последното не е необходимо. В различните възрасти количеството на себума може да варира, например да се увеличи през пубертета и след овулацията и да намалее след менопаузата. Различни фактори също могат да увеличат омазняването:
- стрес, който увеличава производството на хормона кортизол;
- диета с високо съдържание на рафинирани въглехидрати;
- недостатъчен прием на вода;
- повишаване на температурата на околната среда, поради което през лятото е по-вероятно да имаме мазна кожа.
Още: Почистете кожата в дълбочина с тази невероятна домашна маска
Лошо ли е да имаме мазна кожа
Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
Не е. Често хората с мазна кожа смятат, че са изтеглили нещастен билет, но това не е вярно. Да, по-вероятно е да имат пъпки и запушени пори, когато са млади, но е по-вероятно да развият бръчки на по-късен етап от живота си. Освен това за хората с този тип кожа е много по-лесно да поддържат нормални нива на хидратация на кожата.
Как да се грижим за мазна кожа
Още: Трябва ли да се пълни догоре с гориво резервоарът на колата през зимата
Още: Защо се смята, че бирената мая помага за силен имунитет
Най-важното е да се избегне дехидратацията. При това състояние мастните жлези стават по-активни и кожата става чувствителна. За целта е необходимо не само да овлажнявате кожата си отвътре (като пиете достатъчно вода) и отвън (с грижа), но и да предпазвате повърхностния слой от липиди, които задържат водата в нея и я предпазват от изпаряване. По този начин можете да контролирате омазняването.
Още: 5 лесни трика с мед за копринено мека коса и сияйна кожа
Още: Какъв църковен празник е на 22 януари - традиции и обичаи
Още: Уж е супа топчета по турски, но пасва и на нашия вкус
А за да се избегнат запушени пори и обриви, кожата трябва да се ексфолира нежно.
Какво трябва да бъде почистването на мазната кожа
За почистването се нуждаете от нежни продукти. Противно на общоприетото схващане, мазната кожа не трябва да се търка и мие до припадък. В противен случай можете, напротив, само да засилите дейността на мастните жлези.
А за да намалите броя на черните точки и обривите, веднъж на три дни или веднъж седмично можете да използвате меки ензимни пудри или леки продукти с киселини. Те ще ви помогнат да премахнете излишните слоеве мъртви клетки.
Още: 6 признака на фотостареене, които се виждат в огледалото
Трябва да измивате лицето си сутрин и вечер, както и след физически упражнения.
Не забравяйте за тонизирането
Това също е задължителна стъпка във всяка рутинна грижа за кожата. Тонерът, подобно на почистващия продукт, не трябва да съдържа алкохол и други агресивни компоненти, които могат да изсушат кожата. В противен случай можете да изберете всеки продукт, който ви подхожда и харесва.
Какъв трябва да бъде кремът
Въпреки че кожата ви е мазна и се усеща овлажнена, все пак е важно да нанасяте овлажняващ крем всеки път, когато миете лицето си. През лятото търсете продукт, който съдържа широкоспектърен слънцезащитен фактор със SPF 30 или по-висок.
Най-добре е кремът да е на водна основа и да не съдържа съставки, които могат да предизвикат появата на черни точки (комедогенни вещества). Например такива като така обичаното кокосово масло. Същото правило важи и за всички козметични продукти.
Какви други продукти можете да добавите към рутинната си грижа за мазна кожа
Ако желаете, можете да използвате и маски, които леко абсорбират себума, както и овлажняващи серуми, ако ви подхождат.
А за да избегнете излишния блясък, опитайте да забършете лицето си с матираща кърпичка или да го напудрите в края на гримирането.
Какво да не правите, ако имате мазна кожа
По принцип това е нещо, което всеки трябва да избягва:
- Опитайте се да не докосвате излишно лицето си с ръце, особено с мръсни ръце;
- Не забравяйте за слънцезащитния крем;
- Не избирайте козметика въз основа на отзиви от приятели или блогъри. Някои продукти работят чудесно, но просто няма да ви свършат работа, като например двуфазното средство за почистване на масла.
Кога да посетите дерматолог, ако имате мазна кожа
Мазната кожа сама по себе си не е проблем, тя е нормално състояние. Но ако ви притеснява прекомерното лъщене или обривите, посетете дерматовенеролог, който може да ви посъветва как да коригирате състоянието.