Най-честият (и най-тъжният - като се има предвид изразходваното време и пари) проблем, който срещаме след боядисване, не е раздразненият скалп или разцепените краища, а отмитият цвят на косата. Но и за това има решение. Експерт разказва как да се грижите за боядисана коса, така че след 10 дни да не съжалявате, че сте посетили салона.
Защо боята се измива толкова бързо?
Боядисването е химичен процес, при който естественият пигмент в структурата на косъма се заменя с изкуствен. Боята не може да остане върху косата за неопределено време: тя е постоянно изложена на твърде силен механичен стрес, поради което изкуствените частици постепенно „падат“, оставяйки я без пигмент.
Боята се държи най-зле върху пореста и/или увредена коса, тъй като люспите й са отворени и пигментът просто няма къде да се задържи. Ще издържи по-дълго върху здрава (и особено непокътната от химически експерименти) коса. Запазването на цвета също зависи от допълването на естествения нюанс и нюанса на боята. Ако косата ви е тъмнокафява и сте я боядисали в шоколад, тогава с подходяща грижа можете да поддържате цвета до следващото планирано боядисване (3-4 седмици). При драстични промени ─ преминаване от тъмна основа към светла и обратно ─ поддържането на резултата е много по-трудно.
Животът на цвета зависи от цената на боята?
Да, но може би не по начина, по който си мислите. Боите за домашна употреба всъщност са по-издръжливи от професионалните бои. Салонните бои, дори много устойчивите, съдържат по-малко пигмент от обикновените „домашни“ бои: това означава, че фризьорът-стилист събира цвета от няколко нюанса на боята, вместо да боядисва косата по цялата дължина и дълбочина с един цвят. Най-общо казано златистите и кафявите нюанси се задържат най-добре на косата, докато червените, червените и студено русите са с по-ниска издръжливост.
Боядисване на косата: Това е най-добрият цвят за сивата коса
Рекламен трик ли са продуктите, отбелязани за запазване на цвета?
Определено не. Продуктите за боядисана коса наистина запазват цвета: съдържат водоразтворими силикони, които обгръщат косъма и предотвратяват бързото му напускане на пигмента. Добре е да използвате безсулфатни шампоани, които нежно почистват косата, като същевременно минимално отмиват изкуствения пигмент.
Е, най-важното правило е да използвате гама за поддържане на косата от същата марка като боята (няма значение каква е боята - професионална или домашна). Производителите, когато създават продукти, наблюдават рецептата и комбинацията от компоненти в багрилото и допълнителната линия. Не можете да поддържате професионално оцветяване на добро ниво с шампоани и маски от масовия пазар ─ бързо ще се разочаровате и в резултат на това ще обвините стилиста.
Какви продукти за грижа трябва да имат у дома тези, които редовно боядисват косата си?
Шампоан за боядисана коса - използвайте при всяко измиване;
Маска - 1-2 пъти седмично;
Балсам или каквото и да е средство за изплакване - при всяко измиване на косата (но не и в деня на използване на маската);
Грижа без измиване - след всяко измиване на косата;
Термична защита - преди сушене със сешоар и използване на стайлъри.
В идеалния случай това трябва да бъде допълнено със специални тониращи продукти: техните пигменти запълват кухините, образувани след измиване на цвета с подобна боя и спомагат за относително безболезнено издържане до 1,5 месеца след боядисване.
Как повторното боядисване на косата да сработи?
Как правилно да се грижим за боядисана коса?
Последващата грижа след боядисване е от голямо значение за запазване на цвета. Всички продукти за възстановяване на косата намаляват нивото на издръжливост на боята, така че не е необходимо да възстановявате косата веднага след „прясно“ боядисване. За всички видове боядисване, подхранващи и овлажняващи линии са подходящи, но не възстановяват качеството на косата.
В противен случай можете да се придържате към тази програма:
Първите 48 часа : не мийте косата си, тъй като при някои бои процесът на стабилизиране на цвета може да продължи;
1-ва седмица : използвайте третиране с изплакване и шампоан за боядисана коса, не забравяйте да включите термична защита в третирането;
2-ра седмица : използвайте маска за боядисана коса с фиксатори на цвета, продължете да използвате термична защита;
3-та седмица : започваме да използваме пигментирани продукти за боядисана коса, използваме грижа без отмиване и термична защита;
Седмица 4 : редуване на продукти за боядисана коса с подхранващи и овлажняващи линии; Използваме спрейове за подсилване на блясъка на боядисаната коса, а също така, ако е необходимо, спрейове за прикриване на побелели и израснали корени.